Adet dönemi nedir? Adet dönemi belirtileri Nelerdir.Adet döneminde neler yapılmalıdır

Ağız ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır ? Ağız ve Dişlerin Temizliği Neden Önemlidir.
Ağız ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır ? Ağız ve Dişlerin Temizliği Neden Önemlidir.
September 7, 2019
Bebeklerde Aşı Nedir ? Bebeklerde aşı çeşitleri ve ay ay aşı takvimi
Bebeklerde Aşı Nedir ? Bebeklerde aşı çeşitleri ve ay ay aşı takvimi
September 13, 2019

Adet dönemi nedir? Adet dönemi belirtileri Nelerdir.Adet döneminde neler yapılmalıdır

Adet dönemi nedir? Adet dönemi belirtileri Nelerdir.Adet döneminde neler yapılmalıdır

Adet (Regl ) nedir?
Menstruasyon – senin dönemine sahip – senin rahminden gelen kan vajinadan her ay çıktığı dönemdir.

Adet döngüsü nedir?
Adet döngüsünüz, vücudunuzun her ay hamilelik için hazırlanmasına yardımcı olur. Ayrıca hamile değilseniz bir dönem geçirmenizi sağlar. Adet döngüsü ve periyodu, östrojen ve progesteron gibi hormonlar tarafından kontrol edilir. İşte her şey böyle bitiyor:

2 yumurtalığın var ve her birinde bir sürü yumurta var. Yumurtalar süper minik – çıplak gözle görmek için çok küçük.

Adet döngüsünüz sırasında hormonlar yumurtalıklarınızdaki yumurtaları olgunlaştırır – yumurta olgunlaştığında, bu bir sperm hücresi tarafından döllenmeye hazır demektir. Bu hormonlar aynı zamanda uterusunuzun kalınlığını ve süngerini de oluşturur. Yani yumurtanız döllenirse, toprağa girip hamileliğe başlamak için güzel bir yer vardır. Bu astar, vücudumuzdaki hemen hemen her şey gibi doku ve kandan oluşur. Hamileliğin büyümesine yardımcı olacak birçok besin maddesi vardır.

Adet döngüsünüzün yaklaşık yarısında, hormonlarınız yumurtalıklarınızdan birini olgun bir yumurtayı serbest bırakacaklarını söyler – buna yumurtlama denir. Çoğu insan yumurtlarken bunu hissetmez, ancak bazı yumurtlama semptomları alt karnınızda yalnızca bir tarafta hissedebileceğiniz şişkinlik, lekelenme veya küçük bir ağrıdır.

Yumurta yumurtalıktan ayrıldıktan sonra, fallop tüplerinden birinden rahminize doğru ilerler.

Hamilelik gerçekleşmezse, vücudunuzun uterusunuzdaki kalın astarlara ihtiyacı yoktur. Astarınız kırılır ve kan, besinler ve doku vücudunuzdan vajinadan akar. Voilà, bu senin dönemin!
Eğer hamile kalırsanız, vücudunuzun astara ihtiyacı vardır – bu yüzden döneminiz hamilelik sırasında durur. Dönemin artık hamile kalmadığında geri geliyor.

Ergenlik dönemlerinde ne zaman başlar ve durur?

Ergenlik döneminde bir noktada vajinanızdan kan çıkıyor ve bu sizin ilk döneminiz. Çoğu insan ilk periyotlarını 12 ve 14 yaşları arasında alır, ancak bazı insanlar onları daha erken veya daha geç alır. Tam olarak ne zaman alacağınızı bilmenin bir yolu yoktur, ancak birkaç gün önce PMS belirtilerini (PMS bölümüne bağlantı) hissedebilirsiniz.

Periyodunuzu 16 yaşına kadar almazsanız, bir doktora veya hemşireye gitmek iyi bir fikirdir. İlk döneminizi almayla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Çoğu insan, 45 ila 55 yaşları arasındaki süreyi almayı durdurur – buna menopoz denir. Menopoz birkaç yıl sürebilir ve bu süre zarfında dönemler genellikle kademeli olarak değişir. Menopoz tamamlandıktan sonra artık hamile kalamazsınız. Menopoz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Döneminiz, anneniz veya kız kardeşleriniz gibi, ilgili olduğunuz diğer kişiler için yaptığınız süre içinde başlayabilir ve durdurabilir.

Bu dönemi alan herkes kız ya da kadın olarak tanımlanmaz. Transseksüel erkekler ve uteruslar, vajinalar, fallop tüpleri ve yumurtalıkları olan cinsiyetçi insanlar da dönemlerini alırlar.

Bir dönem geçirmek, bazı trans katılımcılar için stresli bir deneyim olabilir çünkü bedenlerinin gerçek cinsiyet kimlikleriyle uyuşmadığını hatırlatır – bu rahatsızlık ve kaygı bazen cinsiyet disforisi olarak adlandırılır. Diğer trans insanlar kendi dönemlerine göre fazla rahatsız olmayabilirler. Ya reaksiyon normal ve tamamdır.

Bazen ergenliğe ulaşmamış trans bireyler, ergenlik döneminde meydana gelen ve cinsiyetler dahil olmak üzere, tüm dönemler dahil olmak üzere, tüm ergenlik dönemlerinde meydana gelen değişiklikleri önlemek için hormonları (puberte blokerler olarak adlandırılır) alırlar. Zaten dönemleri olan kişiler, belirli dönemlerde doğum kontrollerini (implant veya hormonal RİA gibi) periyodlarını hafifletmeye veya durdurmaya yardımcı olabilir. Hormon replasman tedavisi, testosteron almak gibi, döneminizi de durdurabilir.

Testosteron almaya başlarsanız, döneminiz gider. Ama bu tersine çevrilebilir – testosteron almayı bırakırsanız, döneminiz geri gelecektir. İyilik için durmadan önce adet döngüsünde bazı değişiklikler olabilir. Dönemler zaman içinde daha hafif ve kısalır ya da beklemediğinizde gelir. Döngününüzü durdurulana kadar ve arada bir durduktan sonra bile olsa, her seferinde lekelenme veya kramp girme olabilir – bu normaldir. Testosteron enjeksiyonları, dönemlerinizin testosteron kreminden daha hızlı gitmesini sağlar.

Döneminüzü aldığınızda cinsiyet disforisi yaşarsanız, yalnız olmadığınızı bilin. Kaynaklarımızı kontrol etmek ve bölgenizde konuşabileceğiniz bir trans-dostu doktor bulmak faydalı olabilir.

Adet döngüsümde ne zaman hamile kalabilirim?
Yumurtlamaya giden günlerde gebe kalma olasılığınız yüksektir (yumurtalığınız olgun bir yumurta bıraktığında) – bunlar bereketli günlerdir.
Yumurtanız, yumurtalığınızdan çıkarıldıktan yaklaşık 1 gün sonra yaşar ve sperm, cinsel ilişkiden yaklaşık 6 gün sonra uterus ve fallop tüplerinde yaşayabilir. Böylece genellikle her adet döngüsünden yaklaşık 6 gün sonra hamile kalabilirsiniz: yumurtlamadan 5 gün önce ve yumurtladığınız gün. Ayrıca yumurtlamadan bir gün sonra da hamile kalabilirsiniz, ancak daha az olasıdır.
Yumurtlama genellikle döneminizden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir – ama herkesin bedeni farklıdır. Menstrüel siklusunuzun uzunluğuna bağlı olarak erken veya geç yumurtlayabilirsin.
Birçok insan, yumurtlama yaparken anlamaya yardımcı olmak için adet döngüsünü ve diğer doğurganlık belirtilerini izler. Buna doğurganlık bilinci denir – bazı insanlar hamileliği önlemek için kullanırlar ve diğerleri hamile kalmaya çalışırlar. Döngüsünüzü çizelgelemeyi ve verimli günlerinizi anlamanızı kolaylaştıran uygulamamıza göz atın.

Bazı kişilerin çok düzenli döngüleri vardır ve diğer kişilerin döngüleri aydan aya farklılık gösterir. Gençlerin düzensiz dönemlere sahip olması gerçekten yaygındır. Döneminiz öngörülemeyebileceğinden, yumurtlamaya ne zaman geleceğinizi bilmek zordur (menstrüel siklusunuzu dikkatlice takip etseniz bile). Yani hamile kalmak istemiyorsanız, vajinal seksten her seferinde doğum kontrolünü kullanın.

Adet döngüsü aşamaları nelerdir?
Adet döngüsünüz, vücudunuzun her ay hamilelik için hazırlanma şeklidir. Ayrıca hamile değilseniz bir dönem geçirmenizi sağlar. Adet döngüsünüz östrojen ve progesteron gibi hormonlarla kontrol edilir.
Bunlar adet döngüsü evreleridir:

Adet (regl )
Adet döngüsünüzün 1. günü, döneminizin 1. gününde başlar (AKA menstruasyon). Sizin döneminizde, uterusunuzun iç kısmından gelen kan ve doku vajinanızdan dışarı akar. Döngününüzü alırsanız, son döngüde hamile kalmadınız demektir. Rahiminiz hamilelik yapmak için astara ihtiyaç duymaz, bu yüzden astarı sarar.
Folikül Büyüme

Vücudunuzun bir yumurtanın serbest kalması için hazır hale gelmesi budur. 2 yumurtalığın var ve her birinde bir sürü yumurta var. Sizin döneminizde, yumurtalıklarınızdaki foliküller (cepler) büyümeye teşvik edilir – bu foliküllerin her birinde 1 yumurta vardır. Sizin döneminiz bittikten bir hafta sonra, yumurtaların 1’i her ay tamamen olgunlaşır. Bir yumurta olgunlaştığı zaman, bir sperm hücresi tarafından döllenmeye hazır olduğu anlamına gelir.

Bu hafta boyunca, uterusunuz bitiminden sonra, uterus tabakası tekrar kalınlaşmaya başlar ve süngerleşmeye başlar – bu da hamileliği destekler ya da bir sonraki döngünün başlangıcında vajinanız yoluyla serbest bırakılır (AKA sizin döneminizdir).

Yumurtlama
Yumurtlama sırasında, en olgun yumurta yumurtalık dışına, folikülden serbest bırakılır. Yumurta yumurtalıktan ayrıldıktan sonra, fallop tüplerinden birinin içinden uterusa doğru hareket eder. Bu birkaç gün sürer. Yumurtanın uterus içindeki sperm hücresinden yaklaşık 24 saat önce çözülmesini bekler. Sperm birkaç gün boyunca fallop tüplerinde takılabildiği için, hamilelik, 6 gün içinde ovulasyona yol açan ve dahil olmak üzere meydana gelen cinsel ilişkiden kaynaklanmaktadır.
Düzenli adet döngüsünüz 28 gündür ise, yumurtlama genellikle 14üncü gün civarında gerçekleşir – döngünüzün yaklaşık yarısından önce, döngünüzün yarısı. Ama herkesin döngüsü farklıdır, bu yüzden yumurtlamaya ne zaman olacağınızı tahmin etmek zor olabilir.

Luteal faz
Luteal fazda, yumurtalığınızdaki boş folikül (yumurtanın bulunduğu yer), rahmin iç kısmına döllenmiş bir yumurtanın hazırlanmasını sağlayan hormonlar üretir.
Hamilelik gerçekleşmezse, vücudunuz uterus kaplamasının parçalanmasına neden olan hormonları salgılar. Sonunda vücudunuzdan dışarı akar, bu noktada bir sonraki periyodunuzu alırsınız – ve yeni bir adet döngüsü başlar.

Adet döneminiz, dönemin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar devam eder. Normal bir döngü 21 gün veya 35 yaşından daha kısa olabilir. Bu ortalama 28 gün olur, ancak tonlarca insanın 28 günlük bir döngüsü yoktur. Döngününüzdeki gün sayısı aydan aya farklılık gösterebilir.

Kramp ve PMS hakkında ne yapabilirim?
Birçok insan, duygusal dönemden önce ve dönemlerinde ve sonrasında krampları olur. Bu bazen PMS olarak adlandırılır. Kramplar ve PMS normaldir ve tedavi edilebilir.
Kramp neden olur?

Menstrüel kramplar gerçekten rahatsız edici ve ağrılı olabilir, ancak bir sebepten dolayı olurlar. Senin döneminde uterusun sözleşmesi – yani sıkıyor ya da kramplıyor. Bu, astarın rahminizin duvarlarından çıkmasını ve vücudunuzu terk etmesini sağlar. Rahim ağrınız olduğunda, vajinanızdan kan akışının sürmesine yardımcı oluyor.

Çoğu insan yaşamları boyunca belirli bir dönemlerinde krampları olur. Genellikle alt karnında ağrıyan sancılar gibi hissederler. Döneminizden birkaç gün önce başlayabilirler ve bazen dönem boyunca devam edebilirler. Akışınız en ağır olduğunda, dönemlerinizin ilk birkaç günü sırasında kramplar genellikle daha kötüdür.

İlk dönemini alır almaz krampları alabilirsiniz. Dönemleriniz hayatınız boyunca daha fazla veya daha az acı verebilir. Birçok insan için, daha büyük yaşlandıkça kramplar daha az ağrılı hale gelir.
Menstrüel kramplar ağrılı ve tahriş edici olabilir, ancak bunlar süper yaygındır ve bunları tedavi etmek için birçok yol vardır.

Kramplar ile ne yardımcı olur?

Krampları kolaylaştırmak için birkaç yol vardır:

Sayaç ağrısı ilacı ibuprofen (Advil), naproksen (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol) gibi ilaçlar kullanın. Her zaman şişedeki talimatları izleyin. Aspirin veya şiddetli astıma karşı alerjiniz varsa, ağrı kesici ilaç kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Egzersiz.
Karnına veya alt sırtına bir ısıtma yastığı koyun.
Sıcak bir banyo al.
Bir orgazm (kendiniz veya bir eş ile) var.
Dinlenme.
Hormonal doğum kontrolü kullanın (hap, yama, halka, implant ve hormonal RİA gibi).
Kramplar, döneminizi almanın oldukça normal bir parçasıdır, ancak bazen insanların, (günlük okula veya işe gitmek gibi) günlük işleri yapmak için zor olan çok acı veren dönem krampları vardır. Eğer dönemdeki ağrınız gerçekten kötü ise ve reçetesiz ilaçlar yardımcı olmazsa doktorunuzla konuşun. Acıyı yönetmek için başka yollarla yardımcı olabilirler veya daha ciddi bir şeyin olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirler.
Gerçekten kötü olan kramplar bir işaret olabilir:
Pelvik İnflamatuvar Hastalık – Üreme organlarınızda bir enfeksiyon.
Endometriozis – rahmin astarının uterusun dışında büyüdüğü bir durumdur.
Adenomyoz – rahminizi çizen doku rahmin kas duvarına doğru büyüdüğünde.
Fibroidler – rahiminizin içinde, rahinizin duvarlarında veya rahminizin dışında büyüyen kanserli olmayan tümörler.

Bu koşullardan kaynaklanan kramplar, yaşlandıkça başlayabilir. Ve zaman geçtikçe daha da kötüleşebilirler. Ayrıca diğer kramplardan daha uzun sürebilirler veya döneminizin son gününden daha uzun sürebilirler.

Tedavi edemediğiniz süper kötü kramplarınız veya başa çıkılması zor diğer dönem semptomlarınız varsa doktorunuzu veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinizi arayın.


Adet döngüsünün normal olup olmadığını nasıl anlarım?
“Normal” adet döngüsü insandan insana değişir.Birçok farklı şey döngüsünü değiştirebilir, ancak kaçırılmış bir süre, hamilelik testi yapmak için zamanı gelebilir.
“Normal” adet döngüsü nedir?

Adet döneminiz, dönemin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar devam eder. Ortalama adet döngüsü yaklaşık 25-30 gündür, ancak 21 gün veya 35 yaşından daha kısa olabilir – bu insandan insana farklıdır. Döngününüzdeki gün sayısı da aydan aya farklılık gösterebilir. Döneminüzü aldığınızda, 2 ila 7 gün arasında herhangi bir yerde kanama normaldir.
Ortalama kişi, her bir dönemde 1-6 yemek kaşığı adet sıvısı arasında herhangi bir yer kaybeder. İnce veya beceriksiz olabilir ve koyu kırmızıdan kahverengiye veya pembeye kadar renkte değişir. (Döneminüzü ilk kez başlattığınızda, sadece birkaç gün sürebilir veya süper hafif olabilir.) Eğer periyodunuz çok ağırsa, her saatte maksimum pedleri veya süper tamponları değiştirmeniz gerekiyorsa doktorunuzu veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlığınızı arayın. merkezi.

Herkesin bedeni farklıdır, bu yüzden periyodları da farklıdır – “normal” ne kişiden kişiye değişir ve yaşamınız boyunca değişebilir. Bazı doğum kontrol yöntemleri veya sağlık koşulları da döneminizi etkileyebilir.

Adet yani Regl dönemi geciktiyse ?

Cevapsız bir dönem hamileliğin ilk belirtilerinden biridir, ancak her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmez. Bazen, hiçbir sebep olmadan, özellikle de döneminizin ilk birkaç yılında bir periyodu atlarsınız. Diğer pek çok şey düzenli döngüsünüzü atlatabilir ve döneminizin zamanlamasıyla karışabilir. Bunlar şunları içerir:

Hap, yama, halka, implant ve hormonal IUD gibi hormonal doğum kontrolünü kullanma
Sabah hapı aldıktan sonra
Hormonlarınızdaki değişiklikler
Hasta olmak
Bazı ilaçları almak
Çok fazla egzersiz yapmak
Kötü beslenme ve beslenme
Stres
Ani kilo alımı veya kaybı
Bir sporcuysanız veya yeme bozukluğunuz varsa çok az vücut yağınız olabilir.
Menopoz (döneminiz iyi durduğunda)

Korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz ve daha sonra döneminizi kaçırdıysanız hamilelik testi yapın. Sadece sürenizi kaçırmak, hamile olduğunuzu bilmenin kusursuz bir yolu değildir. Hamilelik testi, kesin olarak öğrenmenin tek yoludur. Eczanelerde veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinizde hamilelik testi alabilirsiniz.

Hormonal doğum kontrolü döngüsünü etkileyebilir ve hatta döneminizi tamamen durdurabilir. Eğer doğum kontrolünüzü doğru şekilde kullandıysanız veya çok etkili bir yöntem kullanıyorsanız (RİA veya implant gibi), kaçırılmış bir sürenin hamile olduğunuz anlamına gelmesi çok muhtemel değildir. Ama emin olmak için her zaman hamilelik testi yapabilirsiniz.

Regl Adet dönemim düzensiz ise ne olur?
Hayatınızın bir noktasında düzensiz adet dönemleri olması gerçekten yaygındır – özellikle de sizin döneminizi ilk aldığınız zaman.
Düzensiz dönemlerin örnekleri şunlardır:
Tamamen bir süre eksik
Döneminiz erken veya geç geliyor
Farklı PMS belirtileri
Her zamankinden daha ağır veya daha hafif kanama
Normalden daha uzun kanama
Aylardan aya kadar zamanın öngörülemeyen zamanlaması

Adet döngüsü takviminde veya bir uygulamada dönemlerinizi ve semptomlarınızı takip etmek, vücudunuz için normal olanı öğrenmenin ve bir şeylerin değişip değişmediğini anlamanız için iyi bir yoldur.

Bazı kişilerin dönemleri düzensizdir. Vücudunun doğal olarak işleyiş şekli olabilir ya da bir sağlık probleminden kaynaklanabilir. Eğer dönemlerinizin birçoğu düzensiz, öngörülemez veya anormal ise, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bir doktora başvurun. Ayrıca, döneminizi daha hafif ve / veya daha düzenli hale getirmenize yardımcı olabilecek bir hormonal doğum kontrol yöntemi bulmanıza da yardımcı olabilirler.

Adet döngüsüm hakkında bir doktora ne zaman bakmalıyım?
Aşağıdaki durumlarda doktorunuza veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinize başvurun:
Hamile olabileceğinizden endişe duyuyorsunuz çünkü korunmasız cinsel ilişkiye girdiniz ve sürenizi kaçırdınız.
Sizin döneminiz çok ağırdır, her saatte maxi pedleri veya süper tamponları değiştirmeniz gerekir.

Döneminiz normalden fazla veya 7 günden uzun sürer.
Işık başlı, başın dönüyor ya da nabzın yarışıyor.
Sen 16 yaşındasın ve hala dönemini almadın.
Döneminizden önce veya sırasında ciddi ağrılarınız var.
Dönemler arasında sıra dışı kanaman var.
Bir tampon kullanırken aniden hasta hissedersiniz veya ateş edersiniz.
Sizin dönemleriniz veya PMS, normal günlük etkinliklerden sizi korur.
Dönemleriniz durur veya aniden düzensiz olur.
Sizin döneminiz her 21 günden ya da her 45 günden daha az sıklıkta gelir.
Döneminüzü aldığınız zamana çok endişeli veya depresif oluyorsunuz.

Dönemimle ilgili sorunlar yaşarsam yardım için nereye gidebilirim?
Ağrılı bir adet dönemi geçirirseniz veya periyodik belirtiler veya PMS konusunda endişeleniyorsanız, aile doktorunuz veya jinekolog ile konuşabilirsiniz. Ayrıca bir toplum sağlığı kliniğini veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezini de ziyaret edebilirsiniz.
Tamponlar, pedler ve adet bardaklarını nasıl kullanırım?
Pedler, tamponlar ve fincanlar – bazen “kadın hijyen ürünleri” olarak adlandırılır – döneminiz boyunca vajinanızdan çıkan kan ve dokuları emer veya toplar.
Pedler, tamponlar ve adet bardakları nelerdir?

Pedler, tamponlar ve bardaklar, dönem boyunca normal yaşamınıza girmenize izin verir; Tamponlar ve bardaklar vajinanızın içine girer ve iç çamaşırlarınızda pedler giyilir.
Pedler (bazen hijyenik pedler olarak adlandırılır) iç çamaşırınıza yapışan dar malzeme parçalarıdır. Bazılarında kaçaklara ve lekelere karşı korumak için iç çamaşırınızın yanlarından katlanan kanatlar veya kanatlar vardır. Bazı pedler tek kullanımlık malzemelerden yapılmıştır – bunları bir kez kullanın ve atın. Diğer pedler kumaştan yapılır ve yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir.
Tamponlar, vajinanızın içine sığan ve adet kanını emen pamuktan yapılmış küçük tapalardır. Bazı tamponlar tampon içine koymanıza yardımcı olan bir uygulayıcı ile birlikte gelir. Tamponlar sonuna bağlı bir dizgiye sahiptir, böylece kolayca dışarı çekebilirsiniz.

Menstrual bardaklar küçük çanaklar veya kaseler gibi şekillendirilir ve bunlar kauçuk, silikon veya yumuşak plastikten yapılmıştır. Kupayı vajinanın içinde giyiyorsun ve adet kanı toplar. Çoğu bardağın yeniden kullanılabilir – ihtiyacınız olduğunda, onu yıkadıktan sonra tekrar boşaltın. Diğer bardaklar tek kullanımlıktır – bir kullanımdan veya bir periyot döngüsünden sonra onu atınız.
Tamponlar ve bardaklar sıkışıp kalmaz, içinizde kaybolmaz veya vücudunuzun başka bir yerine geçemez. Vajinanızdaki kaslar onları yerinde tutar (siz bile bilmeden!) Ve siz onları dışarı çıkıncaya kadar vücudunuzun içinde kalırlar. Çoğu kişi doğru yerde olduklarında tampon veya bardak hissedemez. Suda ve her türlü spor ve aktivitede tampon ve bardak takabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *