Doğum Kontrol Hapları Tedavi, Prosedür, Maliyet Ve Yan Etkiler

Göz Sağlığı İçin En İyi Vitaminler
September 19, 2019
Yağlı Saçların Tedavisi, Prosedür ve Yan Etkileri
October 18, 2019

Doğum Kontrol Hapları Tedavi, Prosedür, Maliyet Ve Yan Etkiler

Doğum Kontrol Hapları: Tedavi, Prosedür, Maliyet Ve Yan Etkiler

Tedavi nedir?

Doğum kontrol hapları temel olarak cinsel açıdan aktif kadınların hamile kalmasını önleyen bir tür hormonal kontrasepsiyondur . Hamileliği kontrol etmenin etkili bir yoludur ve genellikle ağızdan alınırlar. Doğum kontrol hapları genellikle menstrüel semptomlar, kardiyovasküler sağlık, bir kadın emzirmek, bir kişinin herhangi bir kronik rahatsızlıktan muzdarip olup olmadığı veya başka bir ilaç kullanıyorsa gibi çeşitli faktörlerin dikkate alınmasından sonra doktor tarafından verilir.

Farklı doğum kontrol hapları vardır. Kombinasyon hapları sentetik östrojen ve progestin formları içerir ve bu hapların çoğu her döngüde aktiftir. Farklı kombinasyon hapları, monofazik haplar, çok fazlı haplar ve uzun süreli haplardır. Monofazik haplar aynı dozda hormonları içerir ve bir aylık periyotlarda kullanılır. Çok fazlı haplar da aylık döngülerde kullanılır, ancak farklı seviyelerde hormonlar sağlarlar. Bu haplardan herhangi birinde bulunan bir kişi, geçen hafta boyunca aktif olmayan haplar almak ve dönemlerini almak zorundadır. Genişletilmiş döngüsü hapları, bir insanın genellikle 3 haftalık döngülerde kullanıldığı için yılda 3-4 kez periyod almasına neden olur.

Başka bir doğum kontrol hapı türü mini hap veya sadece progestin hapı olarak bilinir. Bu ilaç genellikle nedense östrojen alamayan kadınlar tarafından kullanılır. Bu hap kullanıldığında tüm döngüler aktiftir. İnaktif hapların yetersizliğine dikkat edin, bir kadın bile bu ilacı kullandığı zamanlar yaşayabilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Kadınlarda hamilelik , bir erkeğin spermi, kadının yumurtalıklarından salınan bir yumurtayı döllerse oluşur. Bu döllenmiş yumurta, kadının rahminde beslendikten sonra bebeğe dönüşür. Yumurtayı yumurtalıktan serbest bırakma ve vücudu kabul etmeye hazırlama sürecidöllenmiş yumurta hormonlar tarafından düzenlenir. Doğum kontrol haplarında bulunan insan yapımı östrojen ve progestin hormonları vücudun doğal konjonktürel hormonlarını engellemek için birlikte çalışır ve böylece hamileliği önlemeye yardımcı olur. Hamileliğin önlenmesinin birkaç yolu vardır. Doğum kontrol hapları, bir kadının vücudunun yumurtlamayı durdurmasına neden olabilir veya sperm hücresinin serviks içinden geçmesini ve bir yumurtanın emprenye edilmesini zorlaştıracak şekilde servikal mukusun değiştirilmesine de yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları ayrıca rahim zarını da değiştirebilir ve döllenmiş yumurtanın implante edilmesini zorlaştırabilir ve böylece hamileliği önler.

Başka bir doğum kontrol hapı türü, uzun süreli haptır. Diğer doğum kontrol haplarıyla aynı hormonları içerirler, ancak hormonlar daha uzun bir süre boyunca alınır. Bu hap genellikle 12 haftalık bir süre boyunca sürekli olarak alınır ve bu, bir kadının normalde bir yılda yaşadığı periyot sayısını önemli ölçüde azaltır. Bir kişinin genellikle 12 haftalık döngüden sonra bir hafta aktif olmayan hap kullanması beklenir.

Tedaviye kimler katılabilir? (Tedavi ne zaman yapılır?)

Doğum kontrol hapları hamile kalmamak için çok etkili bir yoldur. Cinsel olarak aktif ancak hamile kalmak istemeyen kadınlar doğum kontrol hapı almaya hak kazanıyor. Hapları adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olduklarından, bu hap ağır veya düzensiz dönemlerden muzdarip kadınlar için yararlıdır . Yalnızca progestin hapları, östrojene karşı toleranssız, sigara içmeyen, 35 yaşından büyük, emzirmek zorunda kalan veya kan pıhtılaşma geçmişi olan kadınlar için iyidir.

Tedavi için kimler uygun değildir?

Doğum kontrol haplarının etkileri tamamen geri dönüşümlü olduğundan, kalıcı olarak gebelikten kaçınmak isteyen kadınlar bu hapları kullanmaya uygun değildir. Sadece progestin hapları östrojen tedavisine karşı bilinen bir hoşgörüsüzlüğü olmayan bir kadında çok iyi çalışmayabilir. Benzer şekilde, emzirmek zorunda kalan, 35 yaşından büyük veya östrojen tedavisini kaldıramayan kadınlar kombinasyon hapları kullanmaya uygun değildir.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Doğum kontrol haplarının yan etkileri arasında kilo alımı, ağrılı veya şişmiş göğüsler, bulantı , daha hafif dönemler, periyotlar arasında az miktarda kan ve ruh hali değişiklikleri bulunur. Bu semptomların çoğu çok ciddi değildir. Daha az yaygın ancak daha ciddi yan etkilerden bazıları , karın ağrısı , baş ağrısı , göz problemleri, göğüs ağrısı ve bacaklarda ve uylukta şişlik veya ağrıdır.

Tedavi sonrası kılavuzlar nelerdir?

Tedavi sonrası böyle bir kılavuz yoktur. Bir kadın, kullandığı doğum kontrol hapının döngüsüne uymak zorundadır. Kombinasyon hapları 21 günlük, 24 günlük veya 28 günlük bir döngüyü, genişletilmiş haplar ise 91 günlük bir döngüyü takip edebilir. Bir kadının hamile kalmamak için her gün bir hap alması gerekir. Bir kadın bu hapları almayı bıraktıktan sonra hamile kalabilir.

İyileşmesi ne kadar sürer?

Bir kadın alması gereken bir hapı kaçırsa bile hamile kalabilir. Doğum kontrol haplarının sonuçları tamamen geri dönüşümlüdür ve kadınlar ilacı bıraktıklarında gebe kalabilirler. Bu nedenle doğum kontrol haplarını tüketmek için iyileşme süresi yoktur.

Tedavi sonuçları kalıcı mıdır?

Doğum kontrol hapları bir kadının düzenli olarak tüketildiğinde hamile kalmasını önler. Bununla birlikte, etkileri tamamen geri dönüşümlüdür ve bir kadın, bu tür hapların tüketimini durdurarak hamile kalabilir. Bu nedenle, sonuçlar kalıcı değildir.

Tedavinin alternatifleri nelerdir?

Hamile kalmak istemeyen bir kadın doğum kontrol yaması, doğum kontrol implantı, doğum kontrol çekimi, vajinal halka, sünger veya servikal başlık şeklinde alternatif tedaviyi tercih edebilir. Bir kadın ayrıca bir kadın prezervatif, diyafram veya rahim içi bir cihaz kullanabilir. Tubal dava ve vazaktomi gibi cerrahi yöntemler de doğum kontrolünde oldukça etkilidir.

e bu vitaminlerin yeterli olmasına her zaman dikkat etmeliyiz.

 Özellikle yaşlandıkça ve oksidatif stres ve yıpranma olarak gözlerinizi daha savunmasız hale getirdiğinizde, göz sağlığı için vitaminleri anlamak ve bunları sizin yararınıza kullanmak  çok önemlidir.

Göz Sağlığı İçin En İyi Vitaminler

Göz sağlığı için üst düzey mikrobesinler ve vitaminler C ve E vitaminleri, lutein ve zeaksantin içerir . Vitaminlerin göze yararları arasında maküler dejenerasyon ve glokomun önlenmesi sayılabilir.

Lutein

Lutein, portakal sebzeleri , yapraklı yeşil sebzeler , ananaslar ve portakallar gibi gıdalarda yüksek miktarlarda bulunan bir anti- inflamatuar karotenoid bileşiğidir . Bu biyoaktif bileşik, gözlerde bir antioksidan görevi gördüğü için maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir .

C vitamini

Bu genel bağışıklık sistemi , gözdeki iltihaplanmayı kontrol edebildiği ve aynı zamanda gözlerin dokularına herhangi bir hasarın onarılması için gerekli olan kolajen üretiminin de bir parçası olduğu için, C vitamin için göz sağlığı açısından çok iyidir.Portakal,limon,greyfurt,biber,kuşburnu vb gıdalardan C vitamini kolaylıkla alınabilir. Vücudda depolanmadığı için C vitamini sürekli alınmalıdır.

A vitamini

  • Bu vitamin, bir yaralanmayı veya ameliyatı takiben gözdeki iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
  • A vitamini Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt ,Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz gibi gıdalarda bulunur

Çinko

Çinko gözün dokularında yüksek konsatrasyonlarda bulunur. Bu mineral, iltihaplanmanın giderilmesinde ve görme sorunlarına neden olabilecek atık ürünlerinin elimine edilmesinin önemli bir parçasıdır.

Zeaxanthin

Sıklıkla lutein ile birlikte bulunan zeaksantin, gözün makulalarını doğrudan koruyabilen ve maküler dejenerasyon ve oksidatif stresi önleyen başka bir karotenoiddir .

Omega-3 yağlı asitler

Bu anti-inflamatuar yağlar, vücut boyunca doku bütünlüğü için faydalıdır.Diyabet hastalarında yaygın olarak görülen gözlerde herhangi bir hasarı önleyebilir .

Sağlık yararları

Vitaminlerin göze en önemli yararları arasında maküler dejenerasyon ve glokomun önlenmesi ve katarakt gelişiminin yavaşlatılması yer almaktadır .

Katarakt

Beslenmenizde uygun göz vitaminlerine sahip olmak, yaşlandıkça daha düşük katarakt oluşumu ve gelişmiş görme anlamına gelir.

Göz yorgunluğu

Göz kaslarınızı güçlü ve odaklanmış halde tutmak ve doğru vitaminlere sahip olmak, gözlerin tüm gün açık kalabileceğinden ağrı ve yorgunluk hissi yaşamazsınız

Glakom

Glokom, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Tamamen uygun göz vitaminleri seviyesi ile yavaşlatılabilir veya önlenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *