PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?

Ginseng Çayı Faydaları Ve Zararları
Ginseng Çayı Faydaları Ve Zararları
September 13, 2019
D Vitamini Alzheimer ve Demansı Önleyebilir Mi?
D Vitamini Alzheimer ve Demansı Önleyebilir Mi?
September 13, 2019

PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?

PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?

PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?
PMS premenstrüel sendromu gösterir – bazı kişilerin kendi dönemlerinde ve öncesinde kendilerini hissettikleri duygusal ve fiziksel belirtiler. PMS, adet döneminiz boyunca vücudunuzun geçtiği hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

Bazı insanlar periyodları her zaman PMS alırlar. Diğerleri ise her seferinde bir kez PMS alırlar. Sık görülen PMS semptomlarının hepsine veya birkaçına sahip olabilirsiniz. Ve bazı insanlar hiç PMS alamıyor.

İki temel PMS belirtisi vardır: sizi fiziksel olarak etkileyen ve sizi duygusal olarak etkileyenler.

PMS’nin fiziksel belirtileri şunlardır:

Bazı yiyecekleri sevmek veya normalden daha aç olmak
Ihale, şişmiş veya boğaz memeleri
Şişmiş hissi (karnınızda kabarık veya dolgun)
Biraz kilo almak
Baş ağrısı
Baş dönmesi
Elinizde veya ayaklarınızda şişlik
Eklem ve kaslarınızdaki ağrıları ve ağrıları
Normalden daha yorgun hissetmek veya daha fazla şekerlemeye ihtiyaç duymak
Sivilce gibi cilt problemleri
Üzgün ​​mide
Karnınızdaki kramplar veya ağrı
PMS’nin duygusal belirtileri şunlardır:
Üzgün, depresif, gergin ya da endişeli hissetmek
Ruh hali
Normalden daha huzursuz veya kızgın hissetmek
Aniden ağlama
Çok sosyal hissetmek ya da insanlar etrafında olmak istememek
Konsantre olma problemi
Uykuya dalmak ya da uykuda kalmakta sorun
Seks yapma isteğindeki değişiklikler

Bu belirtilerden bazılarına sahip olmak yaygındır ve diğerleri değildir. Örneğin, şişkin ve boğazlı göğüsleriniz olabilir, ancak ruh hali dalgalanmaları veya cilt problemleri yaşamazsınız. Aydan aya kadar da değişebilir: Bir ay yorgun ve huysuz olabilirsiniz, ancak bir sonraki değil, bir ay sonra kramplarınız olabilir. Her insan için farklıdır.
Bir doktorun sizi PMS ile teşhis etmesi için, üst üste en az 3 ay boyunca PMS belirtilerine sahip olmanız gerekir. Döneminizden önceki 5 gün içinde başlamalı ve okul, iş veya egzersiz gibi normal aktivitelerinize müdahale etmelidirler. PMS’niz olabileceğini düşünüyorsanız, en az 2-3 ay boyunca her gün periyodunuzu ve semptomlarınızı kaydedin. PMS belirtilerinizi izlemek için bir takvimi veya uygulamamızı kullanabilirsiniz.

Depresyon ve anksiyete, perimenopoz ve tiroid hastalığı gibi diğer durumlar da PMS gibi davranabilir, bu yüzden neler olup bittiğini bilmenin tek yolu bir doktoru ziyaret etmektir.
Bazı insanlar, Premenstrual Disforik Bozukluk (PMDD) olarak adlandırılan gerçekten ciddi PMS’ye sahiptir. PMDD semptomları gerçekten korkutucu olabilir ve kontrolden çıkma, depresyonda olma, panik atak geçirme, hatta intihar duygularını içerebilir. PMDD belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, en kısa sürede bir doktora görünün.

PMS’i rahatlatmak için neler yapabilirim?

Krampları kolaylaştırmaya yardımcı olan pek çok şey de PMS ile yardımcı olabilir. PMS belirtilerini hafifletmek için bazı farklı yollar:
Sayaç ağrısı ilacı ibuprofen (Advil), naproksen (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol) gibi ilaçlar kullanın. Her zaman şişedeki talimatları izleyin. Aspirin veya şiddetli astıma karşı alerjiniz varsa, ağrı kesici ilaç kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Yürüme, koşma, bisiklete binme, yüzme veya kalp atış hızınızı arttıran herhangi bir aktivite gibi aerobik egzersiz yapın. Düzenli egzersiz (haftanın en az 30 dakika çoğu) idealdir.
Nefes egzersizleri, meditasyon veya yoga yapın.

Bolca dinlenin. Düzenli olarak her gece uyumak stres, duygudurum değişiklikleri ve yorgun veya yorgun hissetmenize yardımcı olabilir.
Meyve, sebzeler (özellikle yeşil yapraklı olanlar), tam tahıllar ve yoğurt gibi sağlıklı yiyecekler yiyin.

Yağ, tuz, şeker, kafein ve alkolü sınırlayın.
Diyetinizde yeterli vitamin aldığınızdan veya vitamin takviyeleri aldığınızdan emin olun. Yeterli kalsiyum almazsanız, günlük 1200 mg kalsiyum ek alın. Magnezyum ve E vitamini de yardımcı olabilir.

Hormonal doğum kontrolü kullanın (hap, yama, halka, implant ve hormonal RİA gibi). Doktorunuz, PMS ile yardımcı olabilecek bir doğum kontrol yöntemi bulmanıza yardımcı olabilir.

1 Comment

 1. Eric Jones says:

  Hey, this is Eric and I ran across bayanextra.com a few minutes ago.

  Looks great… but now what?

  By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

  Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

  Here’s an idea…

  How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

  You can –

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  You’ll be amazed – the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

  It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

  That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  Pretty sweet – AND effective.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=bayanextra.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *