PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?

Ginseng Çayı Faydaları Ve Zararları
Ginseng Çayı Faydaları Ve Zararları
September 13, 2019
D Vitamini Alzheimer ve Demansı Önleyebilir Mi?
D Vitamini Alzheimer ve Demansı Önleyebilir Mi?
September 13, 2019

PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?

PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?

PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?
PMS premenstrüel sendromu gösterir – bazı kişilerin kendi dönemlerinde ve öncesinde kendilerini hissettikleri duygusal ve fiziksel belirtiler. PMS, adet döneminiz boyunca vücudunuzun geçtiği hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

Bazı insanlar periyodları her zaman PMS alırlar. Diğerleri ise her seferinde bir kez PMS alırlar. Sık görülen PMS semptomlarının hepsine veya birkaçına sahip olabilirsiniz. Ve bazı insanlar hiç PMS alamıyor.

İki temel PMS belirtisi vardır: sizi fiziksel olarak etkileyen ve sizi duygusal olarak etkileyenler.

PMS’nin fiziksel belirtileri şunlardır:

Bazı yiyecekleri sevmek veya normalden daha aç olmak
Ihale, şişmiş veya boğaz memeleri
Şişmiş hissi (karnınızda kabarık veya dolgun)
Biraz kilo almak
Baş ağrısı
Baş dönmesi
Elinizde veya ayaklarınızda şişlik
Eklem ve kaslarınızdaki ağrıları ve ağrıları
Normalden daha yorgun hissetmek veya daha fazla şekerlemeye ihtiyaç duymak
Sivilce gibi cilt problemleri
Üzgün ​​mide
Karnınızdaki kramplar veya ağrı
PMS’nin duygusal belirtileri şunlardır:
Üzgün, depresif, gergin ya da endişeli hissetmek
Ruh hali
Normalden daha huzursuz veya kızgın hissetmek
Aniden ağlama
Çok sosyal hissetmek ya da insanlar etrafında olmak istememek
Konsantre olma problemi
Uykuya dalmak ya da uykuda kalmakta sorun
Seks yapma isteğindeki değişiklikler

Bu belirtilerden bazılarına sahip olmak yaygındır ve diğerleri değildir. Örneğin, şişkin ve boğazlı göğüsleriniz olabilir, ancak ruh hali dalgalanmaları veya cilt problemleri yaşamazsınız. Aydan aya kadar da değişebilir: Bir ay yorgun ve huysuz olabilirsiniz, ancak bir sonraki değil, bir ay sonra kramplarınız olabilir. Her insan için farklıdır.
Bir doktorun sizi PMS ile teşhis etmesi için, üst üste en az 3 ay boyunca PMS belirtilerine sahip olmanız gerekir. Döneminizden önceki 5 gün içinde başlamalı ve okul, iş veya egzersiz gibi normal aktivitelerinize müdahale etmelidirler. PMS’niz olabileceğini düşünüyorsanız, en az 2-3 ay boyunca her gün periyodunuzu ve semptomlarınızı kaydedin. PMS belirtilerinizi izlemek için bir takvimi veya uygulamamızı kullanabilirsiniz.

Depresyon ve anksiyete, perimenopoz ve tiroid hastalığı gibi diğer durumlar da PMS gibi davranabilir, bu yüzden neler olup bittiğini bilmenin tek yolu bir doktoru ziyaret etmektir.
Bazı insanlar, Premenstrual Disforik Bozukluk (PMDD) olarak adlandırılan gerçekten ciddi PMS’ye sahiptir. PMDD semptomları gerçekten korkutucu olabilir ve kontrolden çıkma, depresyonda olma, panik atak geçirme, hatta intihar duygularını içerebilir. PMDD belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, en kısa sürede bir doktora görünün.

PMS’i rahatlatmak için neler yapabilirim?

Krampları kolaylaştırmaya yardımcı olan pek çok şey de PMS ile yardımcı olabilir. PMS belirtilerini hafifletmek için bazı farklı yollar:
Sayaç ağrısı ilacı ibuprofen (Advil), naproksen (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol) gibi ilaçlar kullanın. Her zaman şişedeki talimatları izleyin. Aspirin veya şiddetli astıma karşı alerjiniz varsa, ağrı kesici ilaç kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Yürüme, koşma, bisiklete binme, yüzme veya kalp atış hızınızı arttıran herhangi bir aktivite gibi aerobik egzersiz yapın. Düzenli egzersiz (haftanın en az 30 dakika çoğu) idealdir.
Nefes egzersizleri, meditasyon veya yoga yapın.

Bolca dinlenin. Düzenli olarak her gece uyumak stres, duygudurum değişiklikleri ve yorgun veya yorgun hissetmenize yardımcı olabilir.
Meyve, sebzeler (özellikle yeşil yapraklı olanlar), tam tahıllar ve yoğurt gibi sağlıklı yiyecekler yiyin.

Yağ, tuz, şeker, kafein ve alkolü sınırlayın.
Diyetinizde yeterli vitamin aldığınızdan veya vitamin takviyeleri aldığınızdan emin olun. Yeterli kalsiyum almazsanız, günlük 1200 mg kalsiyum ek alın. Magnezyum ve E vitamini de yardımcı olabilir.

Hormonal doğum kontrolü kullanın (hap, yama, halka, implant ve hormonal RİA gibi). Doktorunuz, PMS ile yardımcı olabilecek bir doğum kontrol yöntemi bulmanıza yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *