Doğum Travması Nedir ? Doğum Travması Nedenleri

Doğuma Hazırmısınız ? Bishop skoru nedir ? Doğum için gerekli hazırlıklar nelerdir
Doğuma Hazırmısınız ? Bishop skoru nedir ? Doğum için gerekli hazırlıklar nelerdir
September 13, 2019
Hamileyken Ne Yapmalıyım?
Hamileyken Ne Yapmalıyım?
September 13, 2019

Doğum Travması Nedir ? Doğum Travması Nedenleri

Doğum Travması Nedir ? Doğum Travması Nedenleri

Doğum yapan 3 kadından 1’i niye bu kadar travmatik?

  • Kontrol eksikliği :% 55
  • Bebeğinin hayatı veya sağlığı için korku:% 50
  • Şiddetli fiziksel ağrı:% 47
  • Yeterli  iletişim ve bilgi eksikliği :% 39

Kadınlar doğum travması nedenleri ve çözümleri’ni paylaşıyor

Araştırmacılar travmayı “anneye ya da bebeğine gerçek ya da tehdit altında bir yaralanma ya da ölüm” algısı olarak tanımlamaktadırlar, ancak diğerleri bunun aslında onu yaşayan kadınlar tarafından tanımlanması gerektiğini savunmaktadır.

Geçen yıl, Hollanda’daki bir çalışma bu deneyimleri ölçmeye çalıştı. Yazarlar, neden olduğunu düşündükleri veya katkıda bulundukları şeyleri paylaşmak için doğum travması geçirdiklerini bildiren 2000’den fazla kadına sordu.Ve hemen hemen çoğu cevap anlaşmışlar gibi ortak cevaplar oldu.

En büyük tepkiyi alan cevaplar kontrolsüzlük ya da kontrol kaybı, bebeğin yaşamı ya da sağlığı için korku, şiddetli fiziksel ağrı ve iletişim ya da destek olmayışıydı.Tabiki bu hollanda’da yapılan bir araştırma ülkemizde ise bu cevaplara ek olarak kadınların eşleri tarafından yalnız kalma korkusuda bulunuyor. Türkiyede yapılan araştırmalarda bu konuda ciddi olarak kadınlarda kaygı bulunuyor buda kadınları doğum sonrası travma ya sokmaktadır..

Travmatik olayın önlenmesi için ne yapılabileceği sorulduğunda, en çok seçilen cevaplar, daha iyi açıklamalar sunan ve aslında hastalarını dinleyen doktorlar ve doğum, annelik hakkında yeterli bilinçlenme geliyor.Tabi eşleride unutmayalım…

“Travma, sistemimizin bir olayı veya durumu metabolize etme şeklidir” diyen dr. Ann Jhonson  doğum sonrası “Gerçekten olayın kendisi değil. Pek çok açıdan, bir şey travmatik olup olmadığını asla dışarıdan söyleyemeyiz. Kadının içinde ne yaşadığını çok daha iyi analiz edip ona göre davranış şekillendirmek gereklidir, demiştir..

Çoğu zaman, en azından sağlıklı giden bir doğumdan sonra, aşırı derecede yanlış düşünen kadınlar, travma sonrası stres, korku ve hamileliği ve doğumdan kaçınma arzusu da dahil olmak üzere, zayıf fiziksel ve ruhsal sağlık riski altındadır.

Başka bir doğum yapmaktan kaçınmak kesinlikle Kseniiya Ml.’nin yapmak istediği şeydir. 2015 yılında, Kuzey Carolina’nın evinin düşük anahtarlı bir aile plajı tatilinde dört saatlik bir sürüş mesafesinde iken, suyu geldi ve. O sadece 33 haftalıktı.

Yakınlardaki hastanedeki doktorlar endişeli olsa da, kız bebeklerinin ciğerlerinin gelişmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söylediler,

Kseniya, doğum sırasında ciddi bir komplikasyon yaşadıktan sonra doğum sonrası anksiyete yaşamaya başladı. “Birinin çocuğumu çalacağından korkuyordum” diye açıkladı bu durumu

Kseniya’nın Plasanta brupsiyonu olduğu ortaya çıkmıştır – plasentanın uterusun iç duvarından ayrıldığı nadir fakat ciddi bir komplikasyondur. “Sonra hemşireyle konuştu ve hemşire,“ Gerçekten şanslısınız… İkiniz de öldürebilirdiniz ”diyor

“Benim ilk kötü olduğum an buydu. Bebeğimin bunun kötü olduğunu düşündüm, ama ne kadar kötü olabileceğinin farkında değildim. ”Daha sonra, hastaneden çıkış yaptıktan sonra bebek yeni doğan ünitesinde yaklaşık bir ay kalmak zorundaydı – Kseniya,, “Daha yeni bir bebeğim vardı. Onu hastanede bıraktım. ” diyordu

 Kaygıya girmenin yanı sıra, “Günler vardı” dedi, “dev bir filin göğsümün üzerinde oturduğunu hissettiğim yer. Evden ayrılmak istemedim çünkü birisinin çocuğumu çalacağından korkuyordum. ”

Kseniya, düzenli doktorlarının bakımını ele alma biçiminde hayal kırıklığını dile getirdi. Neden bu komplikasyona neden katlandığıyla ilgili sorulara cevap aradığında ve gelecekteki çocuklarına sahip olma yeteneği göz ardı edildiğinde kendisini görmezden geldiğini söyledi. Sonuç olarak, o uygulamada artık bir hasta değildi. Yaşadıkları ve geçirdiği travma onun ikinci çocuğu yapması’nı imkansız hale getiricek travmalardı.

Kadınların doğumdan sonraki travmalarını incelemek

Araştırmacılar, kadınların doğum travmasından sonra hem fiziksel hem de zihinsel olarak nasıl yol aldıklarını araştırmak için çok zaman harcadılar.

Bir çalışmada aslında “travmatik doğum nedeniyle kadın sağlığının tüm yönlerinin tehlikede olduğunu” belirtti. Bazı vakalarda bu travma ölümle sonuçlanabilir.

Amerika Birleşik Devletleri diğer gelişmiş ülkelere kıyasla en çok anne ölümlerine sahiptir ve bu oran her geçen gün dahada artmaktadır.Dahası, siyah kadınlar hamilelik sırasında veya hamileliğin bitiminden sonraki bir yıl içinde ölümleri beyaz kadınlara göre 3-4 kat daha fazladır.Buda ırk, din ve yöresel yaşama bağlı olarak travmaların farklılık gösterdiğini gözler önüne sermektedir.

Bu istatistiklere yönelme ihtiyacının nedeni Amerikan doğum amiliyatı ACOG örgütlenmesi geçtiğimiz günlerde doğum sonrası bakım önerileri için çok ihtiyaç duyulan bir güncellemeyiyayın lamasıydı Örgüt, tek bir ziyaret yerine, “sürekli bakımın… her bir kadının bireysel ihtiyaçlarına uygun hizmet ve destekle” kadınların ve kadınların bebeklerinin sağlığını savunmanın en iyi yolu olduğunu belirledi.

Doğum sonrası bakım hizmetlerine artan ilgiden fayda görmüş olabilecek bir genç anne, Kuzey Carolina’da yaşayan eski bir sosyal görevli olan Allison Davila’dır. İlk çocuğunu eline almak için 31 yaşını bekledi.

Hamileliğin kendisi kolay olsa da, Sağlık Hattına, doğum deneyimini o kadar dehşet verici bulduğunu ve daha fazla çocuk sahibi olmayacağına karar verdi.

Yaklaşık 48 saat aktif doğum işleminden sonra, bebeğin kalp atışının kararsız olduğunu ve bu sorunun doktorun fazla zorlamak istememesi sonrası annenin normal doğumda ısrarı ile vajinal yırtılmanın olduğu ve bebeğin vücuduna dolanmış kordunu ile sonuçlandı.

Davila, “Mavinin rahatsız edici bir gölgesiydi” dedi. “Bebeğimin ağladığını duymayı beklerken sessizce korktum, zar zor nefes aldım. Yaptığında ve onu bana getirdiğinde, bütün söyleyebileceğim ‘Merhaba, sen buradasın. Yaptık.’ Tek hissettiğim, bittiğini hissetmekti. ”

Davila çok geçmeden, bir anne olmanın fiziksel ve zihinsel ıstırabının bitmediğini keşfetti. Yaklaşık iki ay sonra, doğum sonrası depresyon (PPD) ilgili semptomlar geliştirdi – ancak daha sonra ne olduğunu anlayamadı.

“Uykusuz kaldım ve başa çıkma becerilerim yoktu” dedi. “Neredeyse her zaman fazlasıyla boğulmuş hissettim. Oğlumun kolik ve reflü vardı ve sürekli hoşnutsuzdu. Kendisini neredeyse iki yıldır tutmaya çalıştıktan sonra annesi olmak için çok zorlandığımı gördüm çok suçlu hissettim.

Oğlu şimdi 3 buçuk  yaşında ve PPD yani doğum sonrası semptomlarının çoğu yok oldu. Davila, “Kocam ve ben başka bir çocuk için tekrar denemenin mümkün olduğu konusunda birkaç kez konuştuk” dedi. “Ama sonuçta bedenim ve zihnimin benim ilklerim gibi başka bir deneyime hazırlıklı olmadığına karar verdim.”

Sonuç olarak doğum sendromu PPD ve doğum sonrasında yaşanan travmalar kadınların hemen hemen hepsinde yaşanan bir durumdur.Bu durumun sonuçlarında çoğu kadın ikinci çocuğa kendini hazır hissetmemekte’dir 

Ama unutulmamalıdırki doğum esnasında bebeğin dünyaya gelme evresinden bebeğin anne karnındaki yaşamına kadar olan her durum annenin elinde olmayan durumlardır..

Diğer bir deyişle doğum travması yaşayan anne ve bebek bunları istem dışı yaşamaktadır.

Örneğin bir bebek anne karnında kalp rahatsızı olabilir veya doğum esnasında çok kilolu bir bebek istenmeyen komplikasyonlara sebep olabilir.Bu elbette anne için travma ile sonuçlanabilir.

Bu durumlardaki anneleri çok iyi analiz etmeli ve onların psikolojilerinden anlamak gereklidir.Özellikle babalar bu konuda annelere olduğundan daha fazla anlayış göstermelidir.

Mutlaka bir uzamandan yardım alınmalıdır.Unutmayın ki hayat devam etmek’te ikinci veya üçüncü çocuk sahibi olmakta her bireyin hakkıdır..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *