Hamilelikte Gıda Güvenliği

Hamileyken Ne Yapmalıyım?
Hamileyken Ne Yapmalıyım?
September 13, 2019
Hangi hastalıklar için aşı yapılır.Aşı yapılması gereken hastalıklar nelerdir
Hangi hastalıklar için aşı yapılır.Aşı yapılması gereken hastalıklar nelerdir
September 13, 2019

Hamilelikte Gıda Güvenliği

Hamilelikte Gıda Güvenliği

Gıda zehirlenmesine neden olabilecek kötü böceklerden kaçınmak için evdeki yiyecekleri nasıl hazırladığınız ve sakladığınız konusunda dikkatli olmanız önemlidir. Hamileyken, bir bebek planladığınızda veya sadece bebeğinizi geçirdiğinizde, her zamankinden daha önemlidir. Sadece bazı temel kurallara uymanız gıda zehirlenmesi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Dört şeyi hatırlamak yararlı olabilir:
Temiz: Sık sık ellerinizi ve yüzeylerinizi yıkayın
Çapraz kontaminasyon: Ayrı, çaprazlama – kirletme
Pişirmek : Güvenli sıcaklık
Soğutma: Düzgün ve doğru  buzdolabında
Temiz
• Yiyecekleri almadan ve hazırlayın ve çiğ gıdalara (özellikle etlere) dokunduktan, tuvalete gitmeden veya bebek bezlerini değiştirdikten, hayvanlara (evcil hayvanlar dahil) ve kutulara dokunmadan önce ellerinizi sabunla ve ılık suyla yıkayın ve kurulayın.
• Özellikle doğramak gibi çiğ yiyecekler hazırlıyorsanız, doğrama tahtaları ve mutfak eşyalarını, yiyecek hazırlamadan önce ve sonra iyice temizleyin.
• Meyve ve sebzeleri yemekten önce, örneğin bir tatlı su kabında suyla ovarak yıkayınız.
Çapraz bulaşma
• Çiğ gıdalar (özellikle et) ve yemeye hazır yiyecekler için ayrı doğrama tahtaları bulundurun ya da farklı gıda türlerini hazırlamak arasında iyice yıkayın. Yemek hazırlamak için kullandıktan sonra bıçakları ve diğer eşyaları iyice temizlemeyi de unutmayın.
• Çiğ gıdaları (özellikle etleri) ve yemeye hazır yiyecekleri ayrı ayrı saklayın ve yıkamasına veya yıkamasına izin vermeden aynı yüzeye koymasına izin vermeyin. Çiğ gıdalardaki bakteri, yemek pişirdiğinizde öldürebilir, ancak salatalar, meyveler veya ekmek gibi yiyeceklere aktarılırsa öldürülemez.
• Çiğ etin üzerini kapattığınızdan emin olun veya sızdırmaz bir kapta saklayın ve buzdolabının alt rafında saklayın, böylece başka yiyeceklere dokunamaz veya damlayamaz.
• Pişirmeden önce çiğ tavukları (veya hindi gibi diğer kümes hayvanları) yıkamayın, çünkü mutfak yüzeyleri üzerinde zararlı bakterileri yıkayabilir.
Pişirmek
• Yiyecekleri pişirdiğinizde, tamamen sıcak geçtiğinden emin olun. Mutfağınızda veya barbekünüzde pişirilmiş olsun, herhangi bir etin iyice piştiğinden emin olun. Hamilelik sırasında, kuzu ve sığır eti dahil olmak üzere tüm nadir (pembe) etlerden kaçınılmalıdır. İçeride pembe et olmadan tamamen piştiklerini kontrol edin. En derin kısma bir bıçak yerleştirin ve meyve sularının temiz olduğundan emin olun.
• Yiyecekleri tekrar ısıttığınız zaman, tamamen sıcak olduğundan emin olun. Gıdalar bir defadan fazla tekrar ısıtılmamalı ve bir defadan fazla yiyecekleri tekrar ısıtmak gıda zehirlenmesi riskini arttırmaktadır.
Soğutma
• Buzdolabınızın sıcaklığını kontrol etmek için bir buzdolabı termometresi kullanın ve 0 ile 5oC arasında olduğundan emin olun.
• Yemek yememeniz veya yemek yememeniz gereken yiyecekleriniz varsa, olabildiğince çabuk soğutun (ideal olarak bir buçuk saat içinde) ve buzdolabında veya derin dondurucuda saklayın. Buzdolabına koymadan önce yiyeceklerin soğumasını bekleyin, aksi takdirde buzdolabının sıcaklığını yükseltebilirsiniz. Buzdolabında sakladığınız yiyecekleri 2 gün içinde yiyin.
• Zararlı bakteriler, ‘kullanım’ tarihi ile gıdalarda büyüyebilir, örn. pişmiş etler, peynirler, hazırlanmış salatalar, – bu yüzden ‘kullan’ tarihini geçtikten sonra onları yemeyin.
• Buzdolabına asla açık kutular koymayın, çünkü metal teneke kutunun içerisine aktarılabilir – içeriği yerine kapalı bir kaba koyun.
• Çiğ yiyecekleri veya donmuş olması gereken yiyecekleri yeniden dondurmayın, örn. çözülmüş dondurulmuş tatlılar. Pişmemiş çiğ yiyecekler pişirilmeden önce buzdolabında 2 güne kadar saklanabilir. Pişirilmiş pişmiş yiyecekler tekrar ısıtılmalı ve hemen yenilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *