Hamileyken Ne Yapmalıyım?

Doğum Travması Nedir ? Doğum Travması Nedenleri
Doğum Travması Nedir ? Doğum Travması Nedenleri
September 13, 2019
Hamilelikte Gıda Güvenliği
Hamilelikte Gıda Güvenliği
September 13, 2019

Hamileyken Ne Yapmalıyım?

Hamileyken Ne Yapmalıyım?

Hamilelik sırasında gıda kaynaklı bir hastalığa yakalanma riskini azaltmak ve bebeğinize zarar verebilecek yiyecekler tüketmek için hamile kaldığınızda vazgeçmeniz  veya dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.
ET ve BALIK
-Çiğ jambon (prosciutto) ve salam gibi pişmemiş çiğ etleri içeren çiğ veya az pişmiş et. Bunlar, nadiren de olsa toksoplazmoz adı verilen bir enfeksiyona neden olabilecek gıda kaynaklı hastalıklara ve parazitlere neden olan bakterileri taşıyabilir. Et, pembe et veya kan kalmamış (nadir et) ile iyice pişirilmelidir. Ancak, hindi, jambon ve tavuk gibi soğuk pişirilmiş etler yemek için güvenlidir.
-Karaciğer bebeğinize zarar verebilecek çok yüksek A vitamini içerir.
– Köpekbalığı, marlin ve kılıçbalığı, bebeğinizin gelişmekte olan sinir sistemine zarar verebilecek yüksek civa içerebildiğinden, bu yüzden haftada iki tondan fazla biftek veya dört kutudan fazla yememelisiniz. . Ton balığı da civa içerebilir, dikkat etmelisiniz.
– Ham kabuklu deniz ürünleri, gıda zehirlenmesi riski taşır. İyice pişirilmiş kabuklu deniz ürünleri yemek için güvenlidir.
– İlk önce balıklar dondurulmadıkça, suşi gibi çiğ veya hafif pişirilmiş yabani balıklar. Yabani balıklar bazen parazitik solucanlar içerebilir, ancak donma veya pişirme herhangi bir solucanı öldürür. Çiftlik balıkları gibi balık yetiştiriciliği içeren suşi, parazit solucanlar içerme ihtimal dışıdır.
– Balık, bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için mükemmeldir, ancak iki haftadan fazla yağlı balık ve yağlı olmayan balıklar (köpek balığı, levrek, çipura, kalkan balığı, halibut, yengeç) haftada bir yememelidir çünkü bebeğinize zarar verebilecek kirleticilerdir.
PEYNİR ve SÜT ÜRÜNLERİ
– Yumuşak mavi peynirler (gorgonzola ve rokfor gibi), beyaz kabuklu yumuşak peynirler (brie ve camembert gibi küf) ve peynirdeki herhangi bir bakteriyi öldürmek için iyice pişirilmedikçe pastörize edilmemiş sütün yumuşak peynirleridir. Krem peynir, süzme peynir ve mozzarella peyniri gibi pastörize yumuşak peynirler güvenlidir.
– Tüm sert peynirler, pastörize edilmemiş veya mavi damarlarla (stilton gibi) bile güvenlidir, çünkü daha az su içerirler ve bu nedenle bakterilerin büyümesi daha az olasıdır.
– Pastörize edilmemiş (çiğ) süt ve onu içeren yiyecekler, iyice pişmedikçe, size ve bebeğinize zararlı bakteriler içerebildiğinden tüketmemenizi tavsiye ederiz.
YUMURTALAR
-İyi haber şu ki, hamile kadınlar güvenli bir şekilde çiğ veya hafif pişirilmiş tavuk yumurtası ya da bunları içeren yiyecekleri tüketebilirler.
Bununla birlikte hamile kadın, çiğ veya hafif pişmiş yumurtalardan kaçınmalıdır. Bunları yiyecekseniz, salmonella besin zehirlenmesi riskini önlemek için beyazlar ve sarısılar katılaşıncaya kadar iyice piştiğinden emin olun. Ayrıca bu çiğ yumurtaların ev yapımı veya restoran yapımı mayonez, sufle, mus ve bazı dondurmalar gibi yiyecekler yapmak için kullanılabileceğini de unutmayın. Dükkanda satılan mayonezlerin, pansumanların ve dondurmaların çoğu pastörize yumurtalar içerir, bu nedenle yemek güvenlidir.
ALKOL
Hamilelik sırasında alkolden kaçınılmalıdır. 2016 yılında, Sağlık Bakanlığı alkol tüketimine ilişkin yönergeleri güncelledi ve en güvenli yaklaşımın hamilelik sırasında hiç alkol almaması, bebeğiniz için riskleri minimum düzeyde tutabilmesi ve alkol alımını sınırlamak için önceki tavsiyelerin kaldırılması oldu. 
KAFEİN
Kafein kahve, çay, çikolata, bazı spor / enerji içecekleri, bazı alkolsüz içecekler ve bazı soğuk algınlığı ve grip ilaçlarında bulunur. Yüksek kafein alımı, düşük doğum riski ve düşük doğum ağırlığı ile bağlantılıdır. Kafein tüketiminizi günde yaklaşık 200 miligrama, kabaca 2 bardak hazır kahve, bir buçuk bardak filtre kahvesi veya 2 buçuk çay bardağı ile sınırlandırmalısınız.
Kafein İçeren Yiyecekler    Kafein Miktarı
1 kupa hazır kahve    100 gram
1 adet filtre kahve    140 gram
1 bardak çay    75 gram
1 kutu enerji içeceği    80 gram
1 kutu kola    40 gram
50 gram bar sade çikolata    50 gram
50 gram bar sütlü çikolata    25 gram

Kafein seviyesi hakkında endişeleriniz varsa, bir kahve dükkanı veya restorandan alınan kahve, evde yapılan kahveye kıyasla daha yüksek seviyelerde kafein içerebilir, azaltılmış bir mukavemet veya kafeinsiz kahve tercih edin.
BİTKİSEL ÇAYLAR
Bitkisel çaylar ılımlı olarak içilmelidir (günde yaklaşık dört fincan), hamilelik sırasında bitkisel çayların içilmesinin güvenliği hakkında çok az şey biliniyor.
YER FISTIĞI
Geçmişte hükümet, anne babaların alerjisi öyküsü varsa, hamilelik sırasında yer fıstığı yemeye karşı tavsiyede bulundu. Yeni araştırmaya dayanarak, tavsiye değişti, eğer isterseniz şimdi onlara veya ebe ya da doktor size önermez. Alerjiniz olmadıkça, sağlıklı bir diyetin parçası olarak hamilelik sırasında yer fıstığı veya fıstık içeren yer fıstığı (fıstık ezmesi gibi) yemeyi tercih edebilirsiniz. 

VİTAMİN VE BEBEK YAĞI TAKVİYELERİ
A vitamini içeren takviyeler veya multivitaminler Balık yağı da A vitamini içerir ve bundan kaçınılmalıdır. Yüksek A vitamini seviyeleri bebeğinize zarar verebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *