D Vitamini Alzheimer ve Demansı Önleyebilir Mi?

PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?
PMS (premenstrüel sendromu ) Yani adet öncesi gerginlik nedir ?
September 13, 2019
B12 Vitamini nedir ?Vitamin B12'nin Sağlığa Faydaları
B12 Vitamini nedir ?Vitamin B12’nin Sağlığa Faydaları
September 13, 2019

D Vitamini Alzheimer ve Demansı Önleyebilir Mi?

D Vitamini Alzheimer ve Demansı Önleyebilir Mi?

Bu soruyu henüz cevaplamak için maalesef henüz  yeterli veri bulunmamakadır. Araştırmalar, D vitamini eksikliği olarak bilinen bir durum olan, kanlarında çok düşük D vitamini düzeylerine sahip insanların Alzheimer hastalığı ve diğer demans formlarını geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Örneğin, Nörolojide yayınlanan büyük bir çalışma, D vitamini düzeyinin çok düşük olduğu kişilerin, Alzheimer hastalığı veya diğer demans tiplerini geliştirmek için normal D vitamini düzeylerine sahip olanlardan iki kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Diğer çalışmalar D vitamini düzeyleri ve bunama arasında ilişki olmadığını göstermiştir.
Bu noktada D vitamini eksikliği ve demans riski arasındaki ilişki sadece gözlemseldir. Sebep ve etkiyi göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
D vitamini, vücutta kemik metabolizması, kalsiyum emilimi ve diğer metabolik süreçler için hayati öneme sahiptir. Beyin fonksiyonu, biliş ve yaşlanma sürecindeki rolü hala belirsizdir. Bazı çalışmalar D vitamininin biliş ile ilgili çeşitli süreçlere dahil olabileceğini düşündürmektedir, ancak bu ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Güneş ışığına maruz kalmaya tepki olarak çoğu D vitamini vücutta üretilir. D vitamini, yağlı balık ve balık-karaciğer yağları dahil olmak üzere sadece birkaç gıdada doğal olarak oluşur. D vitamininin en yaygın diyet kaynakları süt, kahvaltılık gevrekler ve portakal suyu gibi takviye edilmiş gıdalardır. D vitamini takviyeleri de yaygın olarak mevcuttur.
D vitamini eksikliği yaşlı yetişkinler arasında yaygındır, çünkü cildin güneşten D vitamini sentezleme yeteneği yaşla birlikte azalır.
Dementia veya Alzheimer hastalığının önlenmesi umuduyla günlük D vitamini dozunuzu artırmanızı tavsiye etmek için çok erken. Ancak sağlıklı D vitamini düzeylerini korumak, hiçbir şekilde zarar veremez ve osteoporoz riskini azaltma gibi başka yollarla da ödeyebilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, 70 ve daha küçük yaştaki yetişkinlerin günlük 600 D vitamini (IU) ve 70 yaşın üzerindeki yetişkinlerin günde 800 IU’ya ihtiyacı vardır.
D vitamini eksikliğinin aslında Alzheimer hastalığı ve demans için bir risk faktörü olup olmadığını ve D vitamini takviyeleri veya güneşe maruz kalmanın kullanımının bu durumları önleyip önleyemeyeceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *