Doğum Kontrol Hapları Tedavi, Prosedür, Maliyet Ve Yan Etkiler
October 18, 2019
Sistemik lupus eritematozus (lupus) nedir?
Sistemik lupus eritematozus (lupus) nedir?
March 15, 2020

Yağlı Saçların Tedavisi, Prosedür ve Yan Etkileri

Doğum Kontrol Hapları: Tedavi, Prosedür, Maliyet Ve Yan Etkiler

Tedavi nedir?

Yağlı Saçlar: Tedavi, Prosedür, Maliyet Ve Yan Etkiler

Yağlı Saç veya lekeli olarak da adlandırılır.

Tedavi nasıl yapılır?

Yağlı saçlar, insanlarda sık görülen, normal, yağlı, kuru ve yağlı kuru olan dört ana saç tipinden biri olan saç rahatsızlığıdır. Öncelikle kafa derisindeki yağ bezlerinden doğal salgının birikmesi sonucu ortaya çıkar ve kafa derisinde doğal gresin sürekli gelişimi ile karakterizedir. Yağlı saçların kronik bir hali sıklıkla yüzdeki kronik yağlı cilt koşullarına eşlik edebilir ve vücut ve yağlı cilt ve sivilce. Bazı faktörler yağlı saçlara neden olabilir, ancak kişisel bakım rutininiz de suçlu olabilir. Şampuanlama sırasında aşırı fırçalama, kafa derisini tahriş edebilir, daha fazla yağa ve çok fazla yıkamaya neden olabilir. Saçlarınız asla günde bir kereden fazla yıkanmamalıdır.

Yağlı bir saç deriniz varsa, saçlarınızı çok fazla fırçalamayın, bu yağları telleriniz boyunca dağıtacaktır. Ayrıca saç bakım dolabınıza losyon ve krem ​​içermeyen şekillendirme ürünleri ile yaptırmayı da düşünebilirsiniz. Doğru bakımın yanı sıra, doğru yağlı saç ilaçları ve ürünlerinin uygulanmasında titizlik de önemli bir rol oynar. Bazıları sık şampuanlamanın sebum üretimini uyaracağına inanıyor, ancak bunun aslında bir temeli yok; tersi doğrudur. Yağlı saçlar sık ​​sık yıkanmalıdır, gerekirse günlük olarak bir kere yıkanmalıdır. Her şampuan tedavisi, sebasöz bezlerden neredeyse tüm sebumları temizler. Her şampuan, şampuanın saç derisine masaj yapmasını sağlayarak biraz daha fazla sebum (yağ) çıkarır. Sonuç açık: Doğru bakım yağlı saçları önleyecektir

Tedaviye kimler katılabilir? (Tedavi ne zaman yapılır?)

Düzenli şampuanlama yağlı saçları kontrol etmezse, diğer nedenleri göz önünde bulundurmanın zamanı gelebilir. Bu özellikle, fazla yağın kepek gevreği eşliğinde olması durumunda geçerlidir . Seboreik dermatit, yüksek sebum üretimi nedeniyle yağlı saçlara neden olabilir. Bu durum, kafa derisinde sarı yağlı lekeler ile karakterizedir. Yağ hızla kafa derisinden ipliklerinize doğru yol alır. Aşırı cilt hücre dönüşümünün neden olduğu sedef hastalığı, yağ bezlerinin sebum fazla üretmesi durumunda yağlı saçlara da neden olabilir. Seboreik dermatitin aksine, sedef hastalığı görünüşte kırmızı ve gümüş renklidir. Her iki koşul da ilk başta can sıkıcı kepek olarak görünebilir, ancak şampuanlamaya rağmen kalıcıdır. Yağlı saçlara bu belirtilerden herhangi biri eşlik ediyorsa doktorunuzu görün.

Neyse ki yağlı saçların nasıl tedavi edileceğine dair çözümler var. Bir dermatolog ciddi durumlarda yardımcı olur ilaçlar all-trans içeren -prescribed retionik kısa asit veya ATRA: (a vitamini yağ salgılayan gland salgıları düzenleyen ilgili madde). Bununla birlikte, çoğu durumda, özel saç bakım ürünleri etkili bir yağlı saç tedavisi yapar. Bu ürünler yağlı bezlerin dengeli bir şekilde yağ bezlerinin üretimini geri kazanacaktır. Yosun veya at kuyruğu , biberiye gibi otlaröksürük otu, ısırgan otu, papatya ve salvia sebum üretimini düzenler ve yağlı saçlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Tıbbı katranlı şampuanlar ayrıca sebum sekresyonunu da düzenleyebilir. Lütfen aklınızda bulundurun: Protein içeren veya yağ ya da silikon gibi yağ doldurucu maddeler içeren ürünlerden kaçının! Sadece saçları ağırlaştırarak ve eskisinden daha da yağsız hale getirerek zor bir durum yaratırlar.

Tedavi için kimler uygun değildir?

Ergenlik döneminde artan hormonlar genellikle saçtaki aşırı yağ nedeniyle suçlanır. Bu gerçeği göz önüne alarak, yetişkinlik döneminde yağlı saçlarla baş etmek kafa karıştırıcı olabilir. Bununla birlikte, diğer hormon dalgalanmaları yetişkinlerde yağlı saçlara neden olabilir. Doğum kontrol hapları , kadınlarda olduğu gibi hamilelik de önde gelen bir nedendir . Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen hormonal sorunlar saçlı deride aşırı sebum üretimine neden olabilir. Aşırı karbonhidrat, yağ ve nişasta tüketimi yağlı saçların oluşma olasılığını artırabilir ve ayrıca kişisel hijyen kötüleşir ve saçların uzun süre yıkanmaması, saç foliküllerinde sebum birikmesi. Saç kremi şampuandan sonra yağlı saç oluşma olasılığını azaltabilir.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Yağlı saçların ortak belirtileri arasında, saçları ağır, zayıf ve idare etmesi güç kılan Aşırı sebum üretimi vardır. Saç derisi üzerinde bir tabaka oluşturarak sebuma yapışan yağlı kepek oluşumu. saç, bakteri ve mantarların üremesinden dolayı saç ve saç derisine zarar gelmesini önlemek için sebumun saç derisine yayılmasını önlemek gerekir. Aşırı sebum kıl folikülünü tıkar ve kan dolaşımını bozar, bu da zayıf kıllara neden olur. Bununla karşılaşmazsanız yağlı kıllarınız olmaz.

Tedavi sonrası kılavuzlar nelerdir?

Saç hücreleri, tedavide kullanılan kimyasallar çok güçlü olduğu için kalıcı hasara meyillidir. Bu, kimyasalların kafa derisi yoluyla vücuda sızdığı için zararlı olabilir. Ayrıca saçın köklerine kalıcı olarak zarar verdiği için sağlıklı saçların büyümesini de önleyebilir. Bireysel olarak kullanılan ürün uygunsuzsa ve üründeki kimyasallar saçlarına ve saç derisine uymuyorsa alerjik reaksiyonlara açıktır. Bazı durumlarda, kimyasallar cilt ve saç derisine temas ederse, dmküntülere de neden olabilir . Bu nedenle, kullanmadan önce ürünü cildin küçük bir parçasına uygulayarak bir ön test yapılması tavsiye edilir.

Saç kuruluğu ile birlikte başka bir problem ortaya çıkar, kepek. Kafa derisinin aşırı kiri, fazla hücrelerin kafa derisi boyunca dağılmış pul pulları oluşturmasına neden olur. Saç derisine çok kaşıntılı ve lapa lapa bırakır. Saç dökülmesine neden olabilir. Tedavi sırasında doğru ürünü seçmezseniz , solunduğunda bir kişiye bulantı ve baş dönmesine neden olabilir . Ayrıca, işlemde kullanılan kimyasallar da göze tahrişe neden olabilir.

İyileşmesi ne kadar sürer?

Yarı saydam bir görünüme sahip şampuanlar kullanın ve kremli şampuanlardan kaçının. Her zaman ve sonra, iyileştirici bir toprak kürü paketi kullanarak saçlarınızdaki ve saç derinizdeki aşırı yağı (sebum) çıkarmalısınız. Şifa toprağı ilaç ve kimyacı mağazalarından satın alabilirsiniz. Toprağı iyileştirmek, çok miktarda yağlı maddeyi emer ve bağlar ve bu nedenle yağlı saçlar için ideal bir üründür. Günün erken saatlerinde saçınızı yıkayın. Sebasöz bezler özellikle geceleri çok çalışmaktadır.

Yağlı saçlar saç derisini tahriş eder ve özellikle hassas hale getirir. Daha fazla stres eklemekten kaçınmalısınız ve bu nedenle saçınızı sıcak suya maruz bırakmaktan ve saç kurutma makinesini çok sık kullanmaktan kaçınmalısınız. Gereksiz diğer tahrişler sıkı örgüler, sıkı kafa donanımı veya şapkalardır. Sadece ılık sudur. Sıcak su sebum üretimini uyarır. Saç fırçası kullanmayın. Fırçalama, sebumu saçınızın tamamına köklerinden uçlarına kadar dağıtır. Saçınızı taramak yeterli olacaktır. Durulama maddesi kullanmayınız. Yağlı saçlar kuru saçlardan daha az bakım gerektirir. Bir numaralı kural, 'Daha az daha fazladır!'.

Tedavinin fiyatı nedir?

Genellikle, tercih edilen tedavinin türüne bağlıdır. Her tedavi yağlı saçlardan geri kazanım için farklı bir süreye sahiptir. Ayrıca, doğru türde yiyecekle ve doğru miktarda dengeli bir beslenmenin sürdürülmesi önerilir. Aşırı saç yıkama işlemi saçın yapışkan olmasına da neden olabilir. Bu nedenle, doğru tedaviye atıfta bulunan saçların bakımını yapın.

Tedavinin alternatifleri nelerdir?

Yağlı saçlara neden olan faktörler, kişinin ne kadar iyi koruyacağına bağlı olacağından, sonuçlar% 100 kalıcı olamaz. Buna neden olan faktörler bulunacaktır. Ancak, tedaviyi alan kişinin saçlara uygun bir şekilde bakmaya devam etmesini sağlamak gerekir. Tedavi tamamlandıktan sonra bile belirtildiği şekilde tamamlanır.

Doğum kontrol hapları temel olarak cinsel açıdan aktif kadınların hamile kalmasını önleyen bir tür hormonal kontrasepsiyondur . Hamileliği kontrol etmenin etkili bir yoludur ve genellikle ağızdan alınırlar. Doğum kontrol hapları genellikle menstrüel semptomlar, kardiyovasküler sağlık, bir kadın emzirmek, bir kişinin herhangi bir kronik rahatsızlıktan muzdarip olup olmadığı veya başka bir ilaç kullanıyorsa gibi çeşitli faktörlerin dikkate alınmasından sonra doktor tarafından verilir.

Farklı doğum kontrol hapları vardır. Kombinasyon hapları sentetik östrojen ve progestin formları içerir ve bu hapların çoğu her döngüde aktiftir. Farklı kombinasyon hapları, monofazik haplar, çok fazlı haplar ve uzun süreli haplardır. Monofazik haplar aynı dozda hormonları içerir ve bir aylık periyotlarda kullanılır. Çok fazlı haplar da aylık döngülerde kullanılır, ancak farklı seviyelerde hormonlar sağlarlar. Bu haplardan herhangi birinde bulunan bir kişi, geçen hafta boyunca aktif olmayan haplar almak ve dönemlerini almak zorundadır. Genişletilmiş döngüsü hapları, bir insanın genellikle 3 haftalık döngülerde kullanıldığı için yılda 3-4 kez periyod almasına neden olur.

Başka bir doğum kontrol hapı türü mini hap veya sadece progestin hapı olarak bilinir. Bu ilaç genellikle nedense östrojen alamayan kadınlar tarafından kullanılır. Bu hap kullanıldığında tüm döngüler aktiftir. İnaktif hapların yetersizliğine dikkat edin, bir kadın bile bu ilacı kullandığı zamanlar yaşayabilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Kadınlarda hamilelik , bir erkeğin spermi, kadının yumurtalıklarından salınan bir yumurtayı döllerse oluşur. Bu döllenmiş yumurta, kadının rahminde beslendikten sonra bebeğe dönüşür. Yumurtayı yumurtalıktan serbest bırakma ve vücudu kabul etmeye hazırlama sürecidöllenmiş yumurta hormonlar tarafından düzenlenir. Doğum kontrol haplarında bulunan insan yapımı östrojen ve progestin hormonları vücudun doğal konjonktürel hormonlarını engellemek için birlikte çalışır ve böylece hamileliği önlemeye yardımcı olur. Hamileliğin önlenmesinin birkaç yolu vardır. Doğum kontrol hapları, bir kadının vücudunun yumurtlamayı durdurmasına neden olabilir veya sperm hücresinin serviks içinden geçmesini ve bir yumurtanın emprenye edilmesini zorlaştıracak şekilde servikal mukusun değiştirilmesine de yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları ayrıca rahim zarını da değiştirebilir ve döllenmiş yumurtanın implante edilmesini zorlaştırabilir ve böylece hamileliği önler.

Başka bir doğum kontrol hapı türü, uzun süreli haptır. Diğer doğum kontrol haplarıyla aynı hormonları içerirler, ancak hormonlar daha uzun bir süre boyunca alınır. Bu hap genellikle 12 haftalık bir süre boyunca sürekli olarak alınır ve bu, bir kadının normalde bir yılda yaşadığı periyot sayısını önemli ölçüde azaltır. Bir kişinin genellikle 12 haftalık döngüden sonra bir hafta aktif olmayan hap kullanması beklenir.

Tedaviye kimler katılabilir? (Tedavi ne zaman yapılır?)

Doğum kontrol hapları hamile kalmamak için çok etkili bir yoldur. Cinsel olarak aktif ancak hamile kalmak istemeyen kadınlar doğum kontrol hapı almaya hak kazanıyor. Hapları adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olduklarından, bu hap ağır veya düzensiz dönemlerden muzdarip kadınlar için yararlıdır . Yalnızca progestin hapları, östrojene karşı toleranssız, sigara içmeyen, 35 yaşından büyük, emzirmek zorunda kalan veya kan pıhtılaşma geçmişi olan kadınlar için iyidir.

Tedavi için kimler uygun değildir?

Doğum kontrol haplarının etkileri tamamen geri dönüşümlü olduğundan, kalıcı olarak gebelikten kaçınmak isteyen kadınlar bu hapları kullanmaya uygun değildir. Sadece progestin hapları östrojen tedavisine karşı bilinen bir hoşgörüsüzlüğü olmayan bir kadında çok iyi çalışmayabilir. Benzer şekilde, emzirmek zorunda kalan, 35 yaşından büyük veya östrojen tedavisini kaldıramayan kadınlar kombinasyon hapları kullanmaya uygun değildir.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Doğum kontrol haplarının yan etkileri arasında kilo alımı, ağrılı veya şişmiş göğüsler, bulantı , daha hafif dönemler, periyotlar arasında az miktarda kan ve ruh hali değişiklikleri bulunur. Bu semptomların çoğu çok ciddi değildir. Daha az yaygın ancak daha ciddi yan etkilerden bazıları , karın ağrısı , baş ağrısı , göz problemleri, göğüs ağrısı ve bacaklarda ve uylukta şişlik veya ağrıdır.

Tedavi sonrası kılavuzlar nelerdir?

Tedavi sonrası böyle bir kılavuz yoktur. Bir kadın, kullandığı doğum kontrol hapının döngüsüne uymak zorundadır. Kombinasyon hapları 21 günlük, 24 günlük veya 28 günlük bir döngüyü, genişletilmiş haplar ise 91 günlük bir döngüyü takip edebilir. Bir kadının hamile kalmamak için her gün bir hap alması gerekir. Bir kadın bu hapları almayı bıraktıktan sonra hamile kalabilir.

İyileşmesi ne kadar sürer?

Bir kadın alması gereken bir hapı kaçırsa bile hamile kalabilir. Doğum kontrol haplarının sonuçları tamamen geri dönüşümlüdür ve kadınlar ilacı bıraktıklarında gebe kalabilirler. Bu nedenle doğum kontrol haplarını tüketmek için iyileşme süresi yoktur.

Tedavi sonuçları kalıcı mıdır?

Doğum kontrol hapları bir kadının düzenli olarak tüketildiğinde hamile kalmasını önler. Bununla birlikte, etkileri tamamen geri dönüşümlüdür ve bir kadın, bu tür hapların tüketimini durdurarak hamile kalabilir. Bu nedenle, sonuçlar kalıcı değildir.

Tedavinin alternatifleri nelerdir?

Hamile kalmak istemeyen bir kadın doğum kontrol yaması, doğum kontrol implantı, doğum kontrol çekimi, vajinal halka, sünger veya servikal başlık şeklinde alternatif tedaviyi tercih edebilir. Bir kadın ayrıca bir kadın prezervatif, diyafram veya rahim içi bir cihaz kullanabilir. Tubal dava ve vazaktomi gibi cerrahi yöntemler de doğum kontrolünde oldukça etkilidir.

e bu vitaminlerin yeterli olmasına her zaman dikkat etmeliyiz.

Özellikle yaşlandıkça ve oksidatif stres ve yıpranma olarak gözlerinizi daha savunmasız hale getirdiğinizde, göz sağlığı için vitaminleri anlamak ve bunları sizin yararınıza kullanmak  çok önemlidir.

Göz Sağlığı İçin En İyi Vitaminler

Göz sağlığı için üst düzey mikrobesinler ve vitaminler C ve E vitaminleri, lutein ve zeaksantin içerir . Vitaminlerin göze yararları arasında maküler dejenerasyon ve glokomun önlenmesi sayılabilir.

Lutein

Lutein, portakal sebzeleri , yapraklı yeşil sebzeler , ananaslar ve portakallar gibi gıdalarda yüksek miktarlarda bulunan bir anti- inflamatuar karotenoid bileşiğidir . Bu biyoaktif bileşik, gözlerde bir antioksidan görevi gördüğü için maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir .

C vitamini

Bu genel bağışıklık sistemi , gözdeki iltihaplanmayı kontrol edebildiği ve aynı zamanda gözlerin dokularına herhangi bir hasarın onarılması için gerekli olan kolajen üretiminin de bir parçası olduğu için, C vitamin için göz sağlığı açısından çokiyidir.Portakal,limon,greyfurt,biber,kuşburnu vb gıdalardan C vitamini kolaylıkla alınabilir. Vücudda depolanmadığı için C vitamini sürekli alınmalıdır.

A vitamini

  • Bu vitamin, bir yaralanmayı veya ameliyatı takiben gözdeki iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
  • A vitamini Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt ,Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz gibi gıdalarda bulunur

Çinko

Çinko gözün dokularında yüksek konsatrasyonlarda bulunur. Bu mineral, iltihaplanmanın giderilmesinde ve görme sorunlarına neden olabilecek atık ürünlerinin elimine edilmesinin önemli bir parçasıdır.

Zeaxanthin

Sıklıkla lutein ile birlikte bulunan zeaksantin, gözün makulalarını doğrudan koruyabilen ve maküler dejenerasyon ve oksidatif stresi önleyen başka bir karotenoiddir .

Omega-3 yağlı asitler

Bu anti-inflamatuar yağlar, vücut boyunca doku bütünlüğü için faydalıdır.Diyabet hastalarında yaygın olarak görülen gözlerde herhangi bir hasarı önleyebilir .

Sağlık yararları

Vitaminlerin göze en önemli yararları arasında maküler dejenerasyon ve glokomun önlenmesi ve katarakt gelişiminin yavaşlatılması yer almaktadır .

Katarakt

Beslenmenizde uygun göz vitaminlerine sahip olmak, yaşlandıkça daha düşük katarakt oluşumu ve gelişmiş görme anlamına gelir.

Göz yorgunluğu

Göz kaslarınızı güçlü ve odaklanmış halde tutmak ve doğru vitaminlere sahip olmak, gözlerin tüm gün açık kalabileceğinden ağrı ve yorgunluk hissi yaşamazsınız

Glakom

Glokom, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Tamamen uygun göz vitaminleri seviyesi ile yavaşlatılabilir veya önlenebilir.

1 Comment

  1. Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *