Bakteriyel Vajinozis (Kadınlarda Akıntı) Nedir?Kadınlarda Akıntının Belirtileri ve Tedavisi

Alkolik Karaciğer Sirozu Nedir ? Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi
Alkolik Karaciğer Sirozu Nedir ? Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi
September 7, 2019
Gebelikte Enfeksiyonlar ;Hepatit , Belirtileri ve Tedavisi
Gebelikte Enfeksiyonlar ;Hepatit , Belirtileri ve Tedavisi
September 7, 2019

Bakteriyel Vajinozis (Kadınlarda Akıntı) Nedir?Kadınlarda Akıntının Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel Vajinozis (Kadınlarda Akıntı) Nedir?Kadınlarda Akıntının Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel Vajinozis (Kadınlarda Akıntı) Nedir?

Bakteriyel vajinozis (BV) yani diğer adıyla kadınlarda akıntı , bakterilerin neden olduğu vajinada bir enfeksiyondur. Vajina doğal olarak lactobacilli ve anaerob adı verilen birkaç “kötü” bakteri adı verilen “iyi” bakteriye sahiptir. Normal olarak, lactobacilli ve anaeroblar arasında dikkatli bir denge var. Ancak bu denge bozulduğunda, anaeroblar sayıca artabilir ve BV’ye yani kadınlarda kokulu akıntıya  neden olabilir.

Kadınlarda akıntı BV, 15-44 yaş arası kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Aynı zamanda, gebe olan ve her yıl yaklaşık 1 milyon hamile kadını etkileyen en yaygın enfeksiyonlardan biridir . BV tipik olarak hafif bir enfeksiyondur ve ilaçla kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak, tedavi edilmediğinde, enfeksiyon gebelik sırasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve komplikasyonlar için riskinizi artırabilir.

Bakteriyel Vajinozun( Kadınlarda akıntı ) Belirtileri Nelerdir?

BV’li kadınların yaklaşık yüzde 50 ila 75’inde herhangi bir semptom görülmemektedir. Semptomlar ortaya çıktığında, anormal ve kötü kokulu vajinal akıntınız olabilir. Akıntı genellikle ince ve donuk gri veya beyazdır. Bazı durumlarda, aynı zamanda köpüklü olabilir. Genellikle akıntı ile ilişkili balık benzeri koku, BV’ye neden olan bakterilerin ürettiği kimyasalların bir sonucudur. Menstruasyon ve cinsel ilişki genellikle kokuyu daha da kötüleştirir, çünkü kan ve meni kokulu kimyasalları salmak için bakterilerle reaksiyona girer. Vajinanın dışındaki kaşıntı veya tahrişler de BV’li kadınlarda ortaya çıkabilir.

Bakteriyel Vajinoz Nedenleri nelerdir?

Kadınlarda akıntı (BV), vajinadaki bazı bakterilerin aşırı çoğalmasının sonucudur. Vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi ağız ve bağırsaklar da dahil olmak üzere vajinada yaşayan çeşitli bakteriler vardır. Bu bakterilerin çoğu, aslında bedeni hastalığa neden olabilecek diğer bakterilerden korur. Vajinada, laktobasiller, enfeksiyöz bakterilerle savaşan doğal olarak bulunan bakterilerdir. Enfeksiyöz bakteriler anaeroblar olarak bilinir.

Normalde lactobacilli ve anaeroblar arasında doğal bir denge vardır. Lactobacilli, tipik olarak vajinadaki bakterilerin çoğunu oluşturur ve anaerobların büyümesini kontrol eder. Ancak, lactobacilli sayıca azalırsa, anaeroblar büyümeye fırsat bulurlar. Vajinada anaerobların aşırı çoğalması gerçekleştiğinde akıntı  ortaya çıkabilir.

Doktorlar kadınlarda akıntıyı tetikleyen bakteriyel dengesizliğin nedenini bilmiyorlar. Bununla birlikte, bazı faktörler enfeksiyonu geliştirme riskinizi artırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Douching (kadinlarin regl donemlerinden sonra iclerinde kalan parcalari ve kani temizlemek icin bir torbaya doldurduklari bitki sulari vs vs gibi malzemeler ile iclerini yikamalari seklinde bir eyleme imkan saglayan aparat (torba)
 • korunmasız cinsel ilişkiye sahip olmak
 • birden çok seks ortağı olan
 • antibiyotik kullanmak
 • vajinal ilaçlar kullanarak

Bakteriyel Vajinozis (Kadınlarda akıntı ) Nasıl Teşhis Edilir?

BV’yi teşhis etmek için doktorunuz size tıbbi geçmişinizi sorar ve bir pelvik muayene yapar. Muayene sırasında doktorunuz vajinayı inceleyecek ve bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol edecektir. Doktorunuz ayrıca vajinal akıntınızın bir örneğini de alacaktır, böylece mikroskop altında analiz edilebilir.

Bakteriyel Vajinoz (kadınlarda akıntı ) Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda akıntı (BV) sıklıkla antibiyotiklerle tedavi edilir. Bunlar, yutduğunuz haplar veya vajinalarınıza yerleştirdiğiniz bir krem ​​olarak gelebilir. Kullanılan tedavi tipine bakılmaksızın, doktorunuzun talimatlarına uymak ve tüm ilaç tedavisini tamamlamak önemlidir.

Doktorunuz aşağıdaki antibiyotikleri reçete edebilir:

 • Oral olarak alınabilen Flagyl ve Metrogel-Vaginal gibi metronidazol
 • Başka bir oral ilaç türü olan Tindamax gibi tinidazol
 • Vajina içine yerleştirilebilen topikal bir ilaç olan Cleocin ve Clindesse gibi klindamisin

Bu ilaçlar genellikle kadınlarda akıntı tedavisinde etkilidir. Metronidazol hariç hepsi benzer yan etkilere sahiptir. Bu özel ilaç, alkol ile alındığında ciddi mide bulantısı, kusma ve baş ağrılarına neden olabilir. Olası yan etkilerden endişeleriniz varsa doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Tedavi alındıktan sonra, BV genellikle iki ila üç gün içinde temizlenir. Bununla birlikte, tedavi genellikle en az bir hafta devam eder. Doktorunuz bunu yapana kadar ilaçlarınızı almayı bırakmayın. Enfeksiyonun geri gelmesini önlemek için antibiyotiklerin tümünü izlemeniz önemlidir. Semptomlarınız devam ederse veya geri gelmeye devam ederse uzun süreli tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Kadınlarda kötü kokulu Akıntının Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Tedavi edilmediğinde, kadınlarda akıntı ciddi komplikasyonlara ve sağlık risklerine neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Gebelik komplikasyonları: BV’li gebelerin erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca doğumdan sonra başka bir enfeksiyon tipi geliştirme şansı daha yüksektir.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar: BV herpes simpleks virüsü, klamidya ve HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskinizi artırır .
 • Pelvik inflamatuar hastalık: Bazı durumlarda BV, pelvik inflamatuar hastalığa, kadınlarda üreme organlarının enfeksiyonuna yol açabilir . Bu durum infertilite riskini artırabilir.
 • Cerrahiden sonraki enfeksiyonlar: BV, üreme sistemini etkileyen ameliyatlardan sonra sizi daha fazla enfeksiyon riskine sokar. Bunlar histerektomi, kürtaj ve sezaryen doğumları içerir.

Bakteriyel Vajinoz (kadınlarda akıntı) Nasıl Önlenebilir?

Akıntı yani BV’yi geliştirme riskinizi azaltmak için aşağıdaki adımları yapabilirsiniz:

 • Tahrişi en aza indirin. Vajina dışını temizlemek için sabun kullanmadan vajinal tahrişleri en aza indirebilirsiniz. Hafif ve cansız sabun bile vajinayı tahriş edebilir. Ayrıca sıcak küvet ve jakuzili spa dışında kalmak için yararlıdır. Pamuklu iç çamaşırı giymek bölgeyi serin tutmaya ve tahrişi önlemeye yardımcı olabilir.
 • Douching, vajinayı enfeksiyondan koruyan bazı bakterileri temizler ve bu da BV alma riskinizi artırır.
 • Koruma kullanın. Her zaman cinsel eşinizle birlikte prezervatif kullanarak güvenli seks yapın. BV’nin yayılmasını önlemek için en iyi yol budur. Ayrıca cinsel partner sayınızı sınırlamak ve her altı ayda bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları test etmek de önemlidir.

BV yaygın bir enfeksiyondur, ancak bu koruyucu önlemleri almanız risk alma riskinizi azaltabilir. Özellikle hamile iseniz, BV’niz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu hemen aramanız çok önemlidir. Hızlı tedavi alması, komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kadınlarda oluşan kötü kokulu akıntı cinsel ilişki sırasında kötü kokulara sebep olabilir ve bu durumdan partnerinizde etkilenebilir.Ayrıca bazı araştırmalar bu akıntıların erkeklerde’de enfeksiyonlara sebep olduğunu göstermektedir.

Hem sağlığınız hemde mutlu bir sex için akıntı problemleriniz için hemen bir uzmandan yardım isteyiniz..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *