Bel Soğukluğu (Gonore ) Nedir Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi.

Migren nedir ? Migren Belirtileri Nelerdir? Migren Nasıl Tedavi Edilir
Migren nedir ? Migren Belirtileri Nelerdir? Migren Nasıl Tedavi Edilir
September 7, 2019
Doğum Kontrol İmplantı
Doğum Kontrol İmplantı
September 7, 2019

Bel Soğukluğu (Gonore ) Nedir Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi.

Bel Soğukluğu (Gonore ) Nedir Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi.

Gonore(Bel Soğukluğu) , antibiyotik ilacı ile kolayca tedavi edilen yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşır ve bel soğukluğu olan çoğu kişinin semptomları olmaz.

En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri bel soğukluğudur

Gonore (bel soğukluğu)  çok yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur, özellikle 20 yaşlarındaki gençler ve insanlar içindir. Bel soğukluğu bazen “alkış” veya “damlama” olarak adlandırılır.
Gonore, vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılır. Enfeksiyon semen (cum), ön-cum ve vajinal sıvılarda taşınır. Gonore, penis, vajina, serviks, anüs, üretra, boğaz ve gözlerinizi enfekte edebilir (ancak bu nadirdir). Belsoğukluğu olan çoğu insanın hiçbir belirtisi yoktur ve tamamen iyi hissetmektedir, bu yüzden enfekte olduklarını bile bilmiyor olabilirler.
Bel soğukluğu genellikle antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir. Ancak eğer bel soğukluğunu yeterince erken tedavi etmezseniz, gelecekte daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, STD testi çok önemlidir – ne kadar çabuk gebeliğin olduğunu bilirseniz, daha hızlı kurtulabilirsiniz.
Seks yaptığınız her seferinde prezervatif kullanarak bel soğukluğunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Gonore(Bel Soğukluğu) nasıl geçiyor?

İnsanlar genellikle enfeksiyonu olan biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girdikleri için gonore (bel soğukluğu)  olurlar. Semen (cum), ön-cum ve vajinal sıvıların cinsel organlarınız, anüsünüz ya da ağızlarınızda ya da içine girmesi durumunda gonore yayılır. Vajina ya da anüste penise kadar gitmezse bile gonore geçirilebilir.
İnsanların bel soğukluğu, vajinal seksten, anal seksten ya da oral sekse sahip olmasının ana yoludur. Elinize sıvı bulaşırsa gözünüze dokunarak gonore de alabilirsiniz. Gonore, annenin varsa doğum sırasında bebeğe de yayılabilir.

Gonore, rahat iletişim ile bulaşmaz, bu yüzden yiyecek veya içecekleri paylaşma, öpme, kucaklama, el ele tutuşma, öksürme, hapşırma veya tuvalet koltuklarında oturmaktan vazgeçemezsiniz.
Belsoğukluğu olan pek çok kişinin herhangi bir belirtisi yoktur, ancak enfeksiyonu başkalarına da yayabilirler. Böylece, cinsel ilişkide bulunduğunuz her seferinde prezervatif ve / veya diş barajları kullanmak gonore’u önlemenin en iyi yoludur – siz ve eşiniz tamamen sağlıklı görünse bile.

Boğazın oral gonore olması ya da gonore gibi bir şey var mı?
Evet, oral gonore(be soğukluğu)  gibi bir şey var. Vajinal, anal ya da oral seks yapan biri ile gonore alabilirsiniz. Bununla birlikte, oral gonore, genital gonore(bel soğukluğuna ) göre daha az yaygındır.
Eğer oral gonore alırsanız, gitmeyen kaşıntılı veya boğaz ağrısı olabilir. Ayrıca yutkunmakta zorlandığınızı da görebilirsiniz. Ancak gonore olan çoğu kişide herhangi bir semptom görülmez – bu nedenle vajinal, anal veya oral seksiniz varsa STD’ler için düzenli olarak test yaptırmanız çok önemlidir.

Herhangi bir semptom fark ederseniz, eşinize gonore veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık teşhisi konulduysa veya eşinizin semptomları varsa doktorunuza veya hemşirenize veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinize danışın.

Gonore(Bel Soğukluğu) belirtileri nelerdir?

Gonore her zaman semptomlara sahip değildir, pek çok insan bunu bildiğini bilmiyor. Ama eğer ben soğukluğu belirtilerini fark ederseniz, hemen test edin. Aramak için ne gerekiyor.
Gonore (Bel Soğukluğu) her zaman semptomlara sahip değildir.
Bel soğukluğu zor olabilir, çünkü siz veya eşinizin herhangi bir semptomu olmayabilir. Ya da bel soğukluğu belirtileri onları fark etmeyecek kadar hafif olabilir. Bazen insanlar bel soğukluğu belirtilerini diğer enfeksiyonlarla karıştırırlar. Pek çok insan gebeliği olduğunu farketmezler – bu da bu kadar yaygın bir enfeksiyonun nedenidir (ve test edilmesinin neden bu kadar önemli olduğu).
Bel Soğukluğu, tedavi edilmezseniz ciddi sağlık sorunlarına ve hatta kısırlığa yol açabilir. Ancak ilacı ilaçla tedavi etmek genellikle kolaydır. Bu nedenle, ne kadar sağlıklı olursanız olun, düzenli STD testi çok önemlidir.

Gonore (Bel Soğukluğu) Belirtileri:

Belsoğukluğu olan kişilerin vajinalarında çoğu insanın hiçbir belirtisi yoktur. Yaparlarsa, bel soğukluğu belirtileri enfeksiyon olduktan yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar şunları içerir:
Çiş yaparken ağrı veya yanma hissi
Sarımsı veya kanlı olabilen vajinadan anormal akıntı
Dönemler arasında kanama

Penisi olan kişiler, gonore olurlarsa semptomları daha yüksektir. Semptomlar genellikle enfeksiyonu aldıktan bir hafta sonra başlar. Bunlar şunları içerir:
Penisten sarı, beyaz veya yeşil akıntı
Çiş yaparken ağrı veya yanma hissi
Testislerinizdeki ağrı veya şişlik

Bel soğukluğu, anal sekse sahipseniz anüsünüzü de enfeksiyon edebilir ya da enfeksiyonu vücudunuzun başka bir kısmından (banyoya gittikten sonra silerek, anüsten) yayılabilir. Anal bel soğukluğu  genellikle hiçbir belirti göstermez. Ancak anüsünüzde bel soğukluğu  belirtileri şunları içerebilir:

Anüs içinde veya etrafında kaşınma
Anüsünden deşarj
Kaka yaptığınız zaman ağrı

Gırtlaktaki gonore (bel soğukluğu) enfeksiyonları da nadiren semptomlara neden olur. Semptomlar ortaya çıkarsa, genellikle sadece boğaz ağrısı olur.
Siz veya cinsel eşinizde ya da eşlerinizde bu belirtiler varsa, bir hemşireye, doktora veya yerel Planlı Ebeveynlik Sağlık Merkezine gidin. Hamile olup olmadığınızı kontrol etmeniz özellikle önemlidir. Belsoğukluğunuz olup olmadığından emin olmanın tek yolu test yaptırmaktır.

Kadınlarda Gonore (Bel Soğukluğu) belirtileri nelerdir?

Belsoğukluğu olan kadınların çoğunda herhangi bir belirti yok. Semptomlar oluşursa, genellikle enfekte olan biriyle cinsel ilişkiye girdikten sonra 2 ila 14 gün arasında ortaya çıkarlar. Semptomlar haftalar sonra da ortaya çıkabilir.
Semptomlar olmasa bile, bel soğukluğu varsa ve tedavi edilmezse, diğer sağlık sorunlarına neden olabilir: Tedavi edilmeyen gonore, üreme sisteminize zarar verebilir, HIV alma veya verme riskinizi artırabilir, pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir veya infertiliteye yol açar. Nadir durumlarda, kanınıza veya eklemlere yayılabilir. Bu nedenle, vajinal, anal veya oral seks yaptıysanız STD’ler için düzenli olarak test yaptırmanız çok önemlidir.

Kadınlarda bel soğukluğu semptomları genellikle hafiftir ve UTI veya vajinal enfeksiyon için kolaylıkla yanılabilir. Şunları içerebilir:
İşemene kadar ağrı ya da yanma
Her zamankinden daha fazla işemek için dürtü
Olağandışı vajinal akıntı
Dönemler arası vajinal kanama
Acı seks
Karnında ağrı
Ateş
Ayrıca, genellikle anal seksten almaktan popoda bel soğukluğu da olabilir. Semptomlar yaygın değildir, ancak şunları fark edebilirsiniz:
Bir kaşıntılı veya boğaz anüs (butthole)
Deşarj veya kanama
Ağrılı bağırsak hareketleri

Olumlu Haber: Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri sabahları ortaya çıkıyor.

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, eşinize bel soğukluğu veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık teşhisi konulduysa veya eşinizin semptomları varsa doktorunuza veya hemşirenize veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinize danışın.
Erkeklerde Gonore (Bel Soğukluğu) belirtileri nelerdir?

Belsoğukluğu olan çoğu erkeğin hiçbir belirtisi yoktur. Semptomlar oluşursa, genellikle enfekte olan biriyle cinsel ilişkiye girdikten sonra 2 ila 14 gün arasında ortaya çıkarlar. Semptomlar haftalar sonra da ortaya çıkabilir.

Semptomlar olmasa bile, eğer bel soğukluğu varsa ve tedavi edilmezse, diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Tedavi edilmeyen gonore, üreme sisteminize zarar verebilir, HIV alma veya verme riskinizi artırabilir, epididimite neden olabilir veya kısırlığa yol açabilir. Nadir durumlarda, kanınıza veya eklemlere yayılabilir. Bu nedenle vajinal, anal veya oral seksiniz varsa STD’ler için düzenli olarak test yaptırmanız çok önemlidir.

Erkeklerde Gonore(Bel Soğukluğu) belirtileri şunları içerebilir:

İşemede kadar yanıyor
Her zamankinden daha fazla işemek için dürtü
Penisinizden gelen püskü veya beyaz, sarı veya yeşil akıntı
Penisin açılmasında şişlik veya kızarıklık
Testislerinizin birinde veya her ikisinde ağrı ve / veya şişme

Ayrıca, genellikle anal seksten almaktan popoda gonore de olabilir. Semptomlar yaygın değildir, ancak şunları fark edebilirsiniz:

Bir kaşıntılı veya boğaz anüs (butthole)
Deşarj veya kanama
Ağrılı bağırsak hareketleri
Olumlu Haber: erkeklerde gonore (bel soğukluğu) belirtileri sabahları en sık ortaya çıkıyor.
Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, eşinize gonore (bel soğukluğu) veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık teşhisi konulduysa veya eşinizin semptomları varsa doktorunuza veya hemşirenize veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinize danışın.

Gonore  (Bel Soğukluğu) için test yaptırmalı mıyım?

Test yaptırmak, bel soğukluğu olup olmadığını öğrenmenin tek yoludur. Seks yapan insanlar düzenli olarak test edilmeli. Bel soğukluğu testleri genellikle hızlı, ağrısız ve bazen de ücretsizdir.
Belsoğukluğum olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Sadece senin hissettiğin gibi bel soğukluğu olup olmadığını söyleyemezsin. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi, bel soğukluğu olup olmadığını bilmenin tek yolu test yaptırmaktır – semptomlarınız olup olmamanız.

Bel soğukluğu belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız, test yaptırınız. Korunmasız cinsel ilişkiye girmişseniz veya cinsel ilişkiye girmiş bir kişinin bel soğukluğu varsa (semptomlarınız olmasa bile) test yapmak da iyi bir fikirdir. Genel olarak, cinsel olarak aktif olan kişiler, yılda yaklaşık bir kez belsoğukluğu da dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edilmelidir. Hamileyseniz ilk doğum öncesi ziyaretinizde bel soğukluğu için test yaptırınız. Bel soğukluğu için test edilmek zorunda olup olmadığını bilmek ister misiniz? Öğrenmek için bu sınava göz atın.
Neyse ki, bel soğukluğu testi genellikle oldukça kolay ve ağrısızdır. STD’ler için test edilmenin en iyi yanı mı? Bir kez bittiğinde, aklını rahatlatabilir. Ve eğer bel soğukluğunuz varsa, en iyi şekilde bilmek en iyisidir, böylece ilaçları alıp mümkün olan en kısa sürede iyileşebilirsiniz.

Gonore testi sırasında ne olur?

Bel soğukluğu testi bir bardağa işemek kadar kolay olabilir. Hemşireniz veya doktorunuz idrar yolunuz, vajinanız veya anüsünüzden gelen akıntıları test edebilir. Bazen penis, serviks, idrar yolu, anüs veya boğazınızdan hücre örnekleri almak için bir çubuk kullanabilirsiniz. Örnekler gonore bakterisi için test edilmiştir.
Gonore (Bel Soğukluğu) , klamidya gibi diğer yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi görünen semptomlara sahip olabilir, bu nedenle hemşireniz veya doktorunuz sizi birkaç enfeksiyondan dolayı test edebilir.

Test yaptırmak korkutucu görünebilir, ama rahatlamaya çalışın. STD testi, sorumlu bir yetişkin olmanın ve sağlığınıza dikkat etmenin düzenli bir parçasıdır. İyi haber bel soğukluğu  tamamen ilaçla tedavi edilebilir – bu yüzden ne kadar erken olduğunu biliyorsunuz, daha hızlı kurtulabilirsiniz.

Gonore (Bel Soğukluğu) için nereden test alabilirim?

Gonorrhea yani bel soğukluğu ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için doktorunuzun ofisine, bir toplum sağlığı kliniğine, sağlık bölümüne veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinize test edebilirsiniz. Bazı eyaletlerde çevrimiçi bir ziyaret yapabilir ve evde bir bel soğukluğu testi yapabilirsiniz.
STD testi genellikle düzenli muayenenizin veya jinekolog muayenenizin bir parçası değildir – bunu sormalısınız. Hemşirenize veya doktorunuza karşı dürüst olun, böylece hangi testlerin sizin için en uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olabilirler. Utanmayın: Doktorunuz sizi yargılamak için size yardımcı olacaktır.

Gonore için nasıl tedavi edilir?

Bel Soğukluğu, antibiyotiklerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Cinsel eşinizin de tedavi edilmesi gerekiyor. Bel soğukluğu tedavisi yapmazsanız, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
Gonore için tedavi nedir?
Bel soğukluğu genellikle kurtulmak için süper kolaydır. Hemşireniz veya doktorunuz, enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik reçete edecektir. Bazı bel soğukluğu antibiyotiklere direnç gösterir ve tedavi edilmesi zordur, bu nedenle doktorunuz size iki antibiyotik verebilir, atış ve hap şeklinde olabilir. Bazen sadece bir hap almanız gerekir. Diğer bel soğukluğu hapı tedavileri 7 gün boyunca alınır. Doktorunuz hangi tedavinin sizin için en uygun olduğunu bulmanızda yardımcı olacaktır.

Bel soğukluğu tedavisi görüyorsanız, cinsel partnerleriniz için de tedavi görmek çok önemlidir. Aksi takdirde, enfeksiyonu ileri geri veya başkalarına da geçirebilirsiniz. Bazen doktorunuz hem siz hem de eşiniz için size ilaç verir.

Gonore için tedavi olup olmadığımı bilmem gerekenler nelerdir?
Gonore için tedavi görüyorsanız:
Belirtileriniz daha erken gitse bile, tüm ilaçlarınızı doktorunuzun size söyleyeceği şekilde alın. Enfeksiyon tamamen antibiyotikleri bitirene kadar vücudunda kalır.
Eşiniz (ler) de bel soğukluğu için tedavi edilmeli, böylece birbirinize veya başka birine yeniden bulaşmazsınız.
7 gün boyunca seks yapmayın. Eğer sadece 1 doz ilaç kullanıyorsanız, cinsel ilişkiye girdikten sonra bir hafta kadar bekleyin. 7 gün boyunca ilaç alıyorsanız, tüm ilaçlarınızı bitirene kadar seks yapmayın.

Enfeksiyonunuzun gittiğinden emin olmak için 3 ay içinde tekrar test edin.
İlacınızı kimseyle paylaşmayın. Doktorunuz partneriniz için ayrı bir doz antibiyotik verebilir. İkinizin de aldığınız ilacı aldığınızdan emin olun.
Tedavinizi bitirdikten sonra hala semptomlarınız varsa, doktorunuzu arayın.

Tedavisini bitirseniz ve bel soğukluğu tamamen gitmiş olsa bile, bel soğukluğu ile tekrar enfeksiyon alabilirsiniz. Bel soğukluğu sadece bir kerelik bir anlaşma değildir. Bu yüzden prezervatif kullanın ve düzenli olarak test edin.

Gonore için tedavi edilmezseniz ne olur?

Belsoğukluğu yaygın olsa da ve her zaman semptomlara neden olmamasına rağmen, tedavi edilmezse büyük bir sorun haline gelebilir.
Bel soğukluğu, uterus ve fallop tüplerine yayılarak pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir. PID ilk başta herhangi bir semptom göstermeyebilir, ancak kronik ağrı, infertilite veya ektopik gebeliğe yol açabilecek kalıcı hasara neden olabilir. Bel soğukluğu için test yaptırmak gerçekten PID alma şansınızı azaltır.
Eğer penise sahipseniz, tedavi edilmemiş bel soğukluğu enfeksiyonu epididime (testislerden sperm taşıyan bir tüp) yayılabilir ve testislerinizde ağrıya neden olabilir. Nadiren sizi kısırlaştırabilir.
Bel soğukluğuna sahip olmanız da, AIDS’e neden olan virüsün HIV bulaşma veya yayılma şansınızı artırır. Nadiren tedavi edilmeyen gonore kanınıza, cildinize, kalbe veya eklemlere yayılabilir ve ciddi sağlık problemlerine ve hatta ölüme neden olabilir.

Hamile olduğunuzda ve tedavi etmediğinizde bel soğukluğunuz varsa, doğum yaparken bebeğinize geçebilirsiniz. Bu körlük, eklem enfeksiyonları veya ölümcül olabilen kan enfeksiyonları dahil olmak üzere bebek için sorunlara yol açabilir.

Belsoğukluğu nasıl önleyebilirim?

Gonore cinsel temas yoluyla yayılır. Bu nedenle, bel soğukluğunu önlemenin en iyi yolu düzenli olarak test edilmek ve eğer cinsel ilişkide olduğunuzda prezervatif kullanmaktır.
Gonore almayı nasıl engelleyebilirim?

Bel soğukluğu, sperm (cum), pre-cum ve vajinal sıvılar gibi cinsel sıvılar yoluyla yayılır. Bu nedenle bel soğukluğu ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yolu vajinal, anal veya oral seks olmamalıdır. Ancak çoğu insan hayatında bir noktada seks yapar, bu yüzden daha güvenli bir cinsel ilişkiye sahip olmanın bilinmesi önemlidir. Ve seks yaparken koruma kullanmak gerçekten bir STD alma şansınızı azaltmaya yardımcı olur.

STD’ler için düzenli olarak test yaptırmak, kendinizi sağlıklı tutmanın önemli bir başka yoludur.
Bütün bu problemlerden kaçınmanın en iyi yolu? Erken test ve tedavi alın.
Belsoğukluğu kimseye vermediğimden nasıl emin olabilirim?

Bel soğukluğunun olduğunu öğrenirsen, çıldırmayın. Bel soğukluğu iyileşebilir ve diğer insanlara vermediğinizden emin olmanın birkaç yolu vardır.
Geçmişinize bir şeyler söyleyin ve cinsel partnerleri gebe kaldığınızı söyleyin, böylece onlar da test edilip tedavi edilebilir.

Tedavinizi tamamen bitirene kadar kimse ile sevişmeyin.
Seks partneriniz de dahil olmak üzere herhangi biriyle cinsel ilişkiye girmeden önce tedavi edilmelidir.
Tedavinizi bitirdikten ve tekrar cinsel ilişkiye başladıktan sonra, cinsel ilişkide bulunduğunuz her seferinde prezervatif kullanmak hala iyi bir fikirdir.
Bel soğukluğu olan birine söylemek o kadar eğlenceli değil. Ama enfeksiyon gerçekten, gerçekten yaygın ve kolayca tedavi edilebilir, bu yüzden çok utangaç veya bu konuda stresli olmamayı deneyin. Konuşmayı tamamladıktan sonra, ikiniz de tedavi edilebilir ve hayatlarınızla devam edebilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *