Erkek ve Kadınlarda Üreme Anatomisi ve Cinsel Bölgelerimiz

Maydonoz Çayı Faydaları ve Zararları
Maydonoz Çayı Faydaları ve Zararları
September 13, 2019
Hibiskus Çayı Nedir ? Hibiskus çayı Faydaları ve Zararları
Hibiskus Çayı Nedir ? Hibiskus çayı Faydaları ve Zararları
September 13, 2019

Erkek ve Kadınlarda Üreme Anatomisi ve Cinsel Bölgelerimiz

Erkek ve Kadınlarda Üreme Anatomisi ve Cinsel Bölgelerimiz

Üreme ve cinsel anatomi, cinsel organlarınızı ve içsel cinsiyetinizi ve üreme organlarınızı içerir. Herkesin üreme ve cinsel anatomisi biraz farklı görünüyor.
Vücudumuzun hangi bölümleri cinseldir?

Üreme ve cinsel anatomi (aynı zamanda seks anatomisi olarak da bilinir) vücudunuzun dış kısmındaki cinsiyet organlarını ve vücudunuzun içindeki cinsiyet ve üreme organlarını içerir. Seks organlarının bazı örnekleri vulvadır (vajinanız da dahil) ve penisdir. Üreme organları uterus ve testisler gibi şeyleri içerir.

Demek ki, vücudunun herhangi bir kısmı cinsel olabilir. Beyninizin en önemli cinsel organınız olduğunu duymuş olabilirsiniz. Çünkü cinsel tepkinizi kontrol eder – vücudunuzun uyarılma, cinsiyet ya da mastürbasyona nasıl tepki verdiği. Ayrıca cinsel fantezilerinizin ve kimliğinizin olduğu yer.

Ayrıca, milyonlarca hassas sinir ile cildinizi bir büyük seks organı olarak da düşünebilirsiniz. Vücudunuzun dokunduğunuzda sizi uyandırdığını hissettiğiniz bölümlere “erojen bölgeler” denir. Herkesin aynı erojen bölgeleri yoktur, ancak yaygın olanları göğüsler ve meme uçları, anüs, boyun, dudaklar, ağız, dil, sırt, el ve ayak parmakları, eller, ayaklar, kulak memeleri ve iç uyluklardır. Fikri alırsınız: Vücudunuzun herhangi bir kısmı sizi nasıl hissettirdiğine bağlı olarak cinsel olarak kabul edilebilir.

Herkes aynı cinsel anatomiye sahip mi?

Herkesin cinsel anatomisi biraz farklı. Çoğu insanın penisi ya da skrotum ya da vulva vardır, ancak her bireyin cinsel organları kendine özgüdür.
Sen doğduğunda, doktorun sana seks anatomisine dayanarak bir erkek ya da kadın seks yaptı. Ancak bu, cinsiyet kimliğiniz hakkında mutlaka bir şey söylemez.
Bazı kişilerin cinsiyet ve cinsiyet kimliği, hemen hemen aynı veya birbirleriyle uyumludur. Bu insanlar cisgender denir. Diğer insanlar, doğuşta atandıkları cinsiyetin cinsiyet kimlikleriyle uyuşmadığını düşünüyor. Yani, örneğin, bir kişi bir penisle doğabilir, ancak kadın olarak tanımlanabilir. Bu insanlar genellikle kendilerini transseksüel veya trans olarak adlandırırlar.
Diğer insanlar, kadın veya erkeğin tipik tanımına uymayan seks anatomilerine sahiptir. İnterseks olarak tanımlanabilirler. İnterseks şemsiyesi altına düşen çok sayıda farklı vücut parçası ve hormon kombinasyonu vardır. İnterseks olmanın, mutlaka bir kişinin cinsiyet kimliğiyle herhangi bir bağlantısı yoktur.

Kadın cinsel anatomisinin bölümleri nelerdir?

Tipik olarak dişi olarak adlandırılan cinsel anatomi, uterus ve yumurtalıklar gibi vulva ve iç üreme organlarını içerir.

Vulva tüm kadın genital paketidir – labia’nız, klitorisiniz, vajinal açılımınız ve idrar yoluna (işlediğiniz deliğe). Vajinalar vulva’nın sadece bir kısmı iken, çoğu insan vulva anlamına geldiğinde “vajina” der. Fakat vulva, vajinadan çok daha fazlası var.

Hiçbir 2 vulvas tam olarak aynı görünmüyor, ama aynı temel parçalardan oluşuyorlar.

Labia

Labia (dudak), vajinal deliğinizin etrafında deri kıvrımlarıdır. Labia majora (dış dudaklar) genellikle etli ve kasık kıllarıyla kaplıdır. Labia minora (iç dudaklar) dış dudaklarınızda. Klitoriste başlıyorlar ve vajinanın açıklığıyla bitiyorlar.

Labia kısa veya uzun, buruşuk veya pürüzsüz olabilir. Genellikle bir dudak diğerinden daha uzundur. Ayrıca pembe renklerden kahverengimsi siyahlara da değişirler. Labia’larınızın rengi yaşlandıkça değişebilir. Bazı insanlar iç dudaklarından daha büyük dış dudaklara sahiptir ve birçoğunun dış dudaklarından daha büyük iç dudakları vardır. Her ikisi de hassastır ve açıkken şişer.

Klitoris

Klitorisin ucu, iç dudaklarınızın buluştuğu vulva’nın tepesinde bulunur. Bir bezelye bezinden daha büyük bir bezelye boyutundan büyüktür. Ve klitoral başlık tarafından kaplıdır.
Bu sadece klitorisin başlangıcıdır. Vajinanın her iki tarafında vücudunuzun içinde ve arkasında uzanır. Şaft ve crura (kökler ve bacaklar) denen bu kısım yaklaşık 5 inç uzunluğundadır.
Klitorisin uyandığında (açıkken) şişmiş süngerimsi dokudan oluşur. Binlerce sinir uçları var – insan vücudunun diğer kısımlarından daha fazla. Ve bu sadece bir amaç mı? İyi hissetmeni sağlamak için.

Üretranın Açılması

Üretral açıklık, klitorisinizin hemen altında bulunan, işlediğiniz küçük deliktir.

Vajina Açılışı

Vajinal açılış, üretral açıklığın hemen altındadır. Burada adet kanı vücudunuzu bırakır ve bebekler vajinal açıklıktan doğarlar. Vajinanın içinde, parmaklar, penisler, seks oyuncakları, tamponlar ve menstrual bardaklar gibi çeşitli şeyler olabilir.

Anüs
Anüs (AKA butthole) rektumunuza açılan alandır. Anüs birçok hassas sinir uçlarına sahiptir, bu nedenle bazı insanlar anal stimülasyondan cinsel zevk alırlar.

Mons pubis
Mons Pubis, senin vulva üzerindeki etli höyük. Ergenlikten sonra, kasık kıllarıyla kaplıdır. Kasık kemiğini yastıklar.

Kadın iç cinsel anatomisinin bölümleri nelerdir?

Kadın cinsel anatomisinin iç kısımları (veya tipik olarak kadın olarak adlandırılan) şunları içerir:

Vajina

Vajina, vulva’nızı serviks ve rahim ile bağlayan bir tüpdür. Bebekler ve adet kanı vücudun içinden geçiyor. Aynı zamanda bazı insanların penis, parmak, seks oyuncakları, regl kupası ve / veya tamponlar koyduğu yer. Vajinanız gerçekten esnektir ve kendinizi açık hissettiğinizde genişler.

Boyun

Serviks, vajinayı ve uterusu ikiye doğru yerleştirir. Ortada küçük bir deliği olan bir çöreğe benziyor. Bu delik rahminizi ve vajinayı birbirine bağlar. Menstrüel kanın dışarı çıkmasına ve sperm yapmasına izin verir. Rahim boynunuz doğum sırasında açılır (genişler).
Vajinanın içine parmaklarınızı, bir penisten ya da bir seks oyuncağını soktuğunuzda genellikle vajinanızın sonunda serviksinizi hissedebilirsiniz. Serviksiniz vajinayı vücudunuzun geri kalanından ayırır, böylece tamponlar veya diğer nesneler gibi şeyler sizin için “kaybolmaz”.

Uterus

Rahim, küçük bir yumruğun büyüklüğüne göre bir armut biçimli kas organıdır. Bazen rahim denir çünkü hamilelik sırasında bir fetusun büyüdüğü yerdir. Cinsel uyarılma sırasında, uterusunuzun alt kısmı göbek deliğinize doğru kaldırılır. Bu yüzden vajinanız açık olduğunuzda uzar. Buna “çadır” denir.

Fallop tüpleri

Fallop tüpleri 2 dar tüpdür. Yumurtalıklarından yumurtalarını rahmine taşırlar. Sperm yumurtanızı döllemeye çalışmak için onlardan geçiyor.
Fimbriyalar
Fimbrialar, her bir fallop tüpünün ucunda minik parmaklar gibi görünürler. Yumurtalık bir yumurtayı serbest bıraktığında, onu fallop tüpünüze süpürür.

Yumurtalıklar

Yumurtalıklar yumurtalarınızı saklar. Ayrıca östrojen, progesteron ve testosteron da dahil olmak üzere hormonlar üretirler. Bu hormonlar, döneminiz ve hamileliğiniz gibi şeyleri kontrol eder. Ergenlik döneminde, yumurtalıklarınız her ay bir yumurta bırakmaya başlar. Menopoza kadar yaparlar. Bazen yumurtalıklarınız birden fazla yumurtayı serbest bırakır.
Bartholin’in bezleri
Bartholin’in bezleri vajinal açılışınızın yakınında. Açıkken vajinayı yağlayan sıvıyı serbest bırakırlar (ıslatır).
Skene’nin bezleri
Skene’nin bezleri, üretral açıklığınızın her iki tarafında. Dişi boşalma sırasında sıvı açığa çıkarırlar. Ayrıca paraüretral bezler veya kadın prostat bezleri de denir.

Kızlık Zarı

Kızlık zarı, açıklığın bir kısmı boyunca vajinaya uzanan ince, etli bir dokudur. Hymens, vajinal açıklığınızın ne kadarını kapladığından çok farklıdır ve bazen vajinaya bir şeyler koyduğunuzda birkaç kez kanamaya neden olabilir (bazen her zaman değil).

G noktası

G noktası veya Gräfenberg noktası, vajinanızın önünde veya göbek tarafında bulunur. Vajinanın içinde birkaç santim var. G-spot’unuz açıldığında artar. Bazı insanlar G-spotlarına sahip olma hissini severler.

Erkek cinsel anatomisinin bölümleri nelerdir?

Tipik olarak erkek denilen cinsel anatomi, penis ve skrotum (dış erkek cinsel organı) ve testisler gibi iç üreme organlarını içerir.

Erkek dış cinsel anatomisinin bölümleri nelerdir?

Penisiniz ve skrotumunuz erkeğin (ya da genellikle erkek denilen) dış seks anatomisinin (vücudunuzun dışında) iki kısmıdır.
Penisiniz 3 tabakalı süngerimsi dokudan oluşur. Açtığınızda, kan bu dokuları doldurur. Bu, penisinizin sertleşmesini ve ayağa kalkmasını sağlar, ki bu da bir ereksiyon veya sertleşme denir.
Bir yetişkin dik (sert) penisin ortalama büyüklüğü 5 ila 7 inç uzunluğundadır. Penisinizin elastikiyeti (yumuşak) boyutunun, çok zor olduğunda boyutuyla çok fazla bir ilgisi yoktur. Bazı peniler zorlandıklarında çok daha büyük olurlar. Diğerleri hemen hemen aynı boyuttadır.
Her penis biraz farklı görünüyor. Örneğin, zor olduklarında muz gibi bir eğri. Diğerleri daha düzgündür. Tüm peniler olsa da aynı parçalar var:

Penis Ucu

Senin glans da penisin başı veya ucu denir. Üretranızın açılışı burada. Burası ejakülat öncesi (cum öncesi) ve semenin (cum) ortaya çıktığı yer, işten çektiğiniz yer. Birçok insan için, penisin en hassas kısmı.

Şaft
Penisin şaft ucu ucundan alt karnına bağlandığı yere kadar uzanır. Bir tüp gibi görünüyor. Üretra, şaftın içinde.

Sünnet Derisi

Sünnet derisi, başını örten ve koruyan bir cilt yamasıdır (AKA glans). Penisin sertleştiği zaman, sünnet derisi geri çekilir ve ipucu ortaya çıkar. Bazı kültürlerde, sünnet derisi sünnetlidir (doktor, sünnet derisini cerrahi olarak çıkardığında) doğumdan hemen sonra, yani herkesin sahip olmadığı bir sünnet olur.

Frenulum
Çılgınlık, sünnet derisinin penisinin alt tarafıyla buluştuğu yerdir. Kafanın hemen altında küçük bir V’ye benziyor. Genellikle bir kısmı sünnet sonrasında kalır. Ve birçok insan için çok hassas.

Skrotum (toplar )

Skrotum, penisin altında asılı kalan deri kesesidir. Skrotumunuz testislerinizi tutar ve onları doğru sıcaklıkta tutar. Çok soğuksa, skrotum testislerinizi vücudunuza daha yakın çeker. Çok sıcaksa, testisleriniz vücudunuzdan uzak duruyor.

Skrotumun kırışık cilt ve saçlarla kaplıdır. Skrotumunuz büyük veya küçük olabilir, çok az veya çok tüylü olabilir ve rengine göre değişir. Bazı insanlar skrotum diğerinden daha büyüktür.
Skrotum süper hassastır, bu nedenle herhangi bir vurma veya bükme son derece ağrılıdır. Ancak pek çok insan, skrotumunun seks yaparken hafifçe dokunduğunu sever.

Anüs

Anüs (AKA butthole) rektumunuza açılan alandır. Anüs birçok hassas sinir uçlarına sahiptir, bu nedenle bazı insanlar anal stimülasyondan cinsel zevk alırlar.

Erkek iç cinsel anatomisinin bölümleri nelerdir?

Erkek cinsiyet anatomi iç bölümleri oluşur:

Hayalar

Testisler, skrotumunuzun içindeki 2 top gibi salgı bezidir. Sperm ve hormonları testosteron gibi yaparlar.

Epididimis

Epididim, sperminizin olgunlaştığı bir tüpdür. Her testis her vas deferens bağlanır. Ve boşalmadan önce spermini tutar (gel).

Vas Deferens

Bir vas deferens, ejakülat (epizodüle) yaptığınızda spermi epididimden seminal veziküllere taşıyan uzun ve dar bir tüpdür. Her biri epididime bağlı 2 tane var.

Seminal veziküller

Seminal veziküller, sperm üreten 2 küçük organ olup, spermin içinde dolaştığı sıvıdır. Mesanenizin altında bulunurlar.

Prostat bezi

Prostat bezi sperminizin hareket etmesine yardımcı olan bir sıvı yapar. Ceviz ya da golf topu büyüklüğünde. Prostat bezi baskıya duyarlıdır veya birçok insanın zevkli bulacağı bir şekilde dokunur.

Cowper’ın bezleri

Cowper’ın bezleri önceden ejakülat veya ön-cum denilen bir sıvı üretir. Bu sıvı boşalma için idrarınızı hazırlar (geliyor). Sürtünmeyi azaltır, böylece sperminiz daha kolay hareket edebilir. Cowper’ın bezleri prostatın altında ve idrar yolunuza bağlı. Onlar da bulbourethral bezler denir.

Üretra

Üretra idrarı (işemek), ön ejakülatı ve spermi üretral deliğinize ve vücudunuzun dışına taşıyan tüpdür.
Cremaster
Cremaster, skrotumunuzu ve testisleri vücudunuza yakınlaştıran bir kastır. Bu, üşüdüğünüzde, uyandığınızda veya iç uyluğunuza dokunduğunuzda olur.

Bu yazımızda erkeklerde ve kadınlardakı cinsel bölgeleri işlevleri anlattık. Cinsellik anatonomisni anlattıgımız bu yazımız umarız aydınlatıcı olmuştur.Editör türkçeyi az biliyor imla ve devrik cümlelerden dolayı özür dileriz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *