Atopik dermatit nedir?
GEBELİKTE FİZİKSEL AKTİVİTE
September 19, 2019
Göz Sağlığı İçin En İyi Vitaminler
September 19, 2019

GENİTAL SİĞİLLER

Genital Siğiller nelerdir?
Genital siğiller yaygındır ve belirli HPV türlerinden kaynaklanır. Genital siğiller sinir bozucu olabilir, ancak tedavi edilebilir ve tehlikeli değildir.
Genital Siğiller HPV’den Kaynaklanır
Genital siğiller, cinsel organlarınız ve anüsünüzün etrafındaki deri üzerinde ortaya çıkar. Bazı tiplerde insan papilloma virüsü (HPV) neden olurlar. Bazı HPV türlerinin kansere neden olabileceğini duymuş olabilirsiniz, ancak size genital siğiller veren aynı türlerden değil.
HPV, anlaşılması zor bir STD olabilir. Bu en yaygın STD’dir, ancak çoğu zaman kendi başına geçer. Bazen belirli tiplerde “yüksek riskli” HPV, tedavi edilmezse kansere dönüşebilir. Diğer “düşük riskli” HPV tipleri vulva, vajina, serviks, rektum, anüs, penis veya skrotumda siğillere neden olabilir. Genital siğiller yaygındır – her yıl yaklaşık 360.000 insan alınır.
Genital siğilleri nasıl alırsınız?
Genital siğiller, sıklıkla vajinal, anal ve oral seks sırasında enfeksiyon olan biriyle cilt-cilt temasından kurtulursunuz. Genital siğiller, kimsenin canını sıkmasa bile yayılabilir ve bir penisin vajinaya veya anüse girmesi gerekmez. Görünürde siğiller veya başka belirtiler olmasa bile yayılabilir, ancak bu daha az yaygındır. Vajinal doğum sırasında genital siğilleri de bebeğe geçirebilirsiniz, ancak bu oldukça nadirdir.
Genital siğiller, vücudunuzda başka bir yere varabileceğiniz siğillerden farklıdır. Böylece, kendinize veya ayağınıza takılan bir siğille kendinize (veya bir ortağa) dokunarak genital siğiller alamazsınız.
Semptomlarınız olduğunda genital siğil geçirme olasılığınız daha yüksektir. Eğer bir siğil görürseniz, bir siğine genital siğil geçirme riskini azaltmaya yardımcı olmak için test edilmeli ve tedavi edilmelidir.
Genital siğillerin belirtileri nelerdir?
Genital siğiller, cinsel organlarınızda veya anüsünüzde ortaya çıkan ten rengi veya beyazımsı yumrulardır. Ayrıca genital siğillere neden olan ancak herhangi bir semptom göstermeyen virüse sahip olabilirsiniz.
Genital Siğiller Belirtileri
Genital siğiller, vulva, vajina, serviks, penis, skrotum veya anüsten ortaya çıkan ten rengi veya beyazımsı tüyler gibi görünür. Küçük karnabahar parçaları gibi görünüyorlar. Sadece bir siğilin veya bir demetinin olabilir ve büyük ya da küçük olabilirler. Kaşınıyor olabilirler, ama çoğu zaman incitmezler.
Cinsel organlardaki tüm şişlikler siğil değildir. Bir siğil gibi görünebilecek başka bir enfeksiyon ve normal cilt rahatsızlıkları var ama başka bir şey. Genital siğilleriniz olduğunu düşünüyorsanız, bir hemşire veya doktor tarafından kontrol edilmeniz önemlidir.
Genital siğiller ne zaman gelişir?
Genital siğillerin ortaya çıkması için biriyle cinsel ilişkiye girdikten sonra birkaç hafta, aylar hatta yıllar alabilir. İşte bu yüzden, onlara neden olan veya size ulaştıran HPV enfeksiyonunu öğrendiğinizde bilmeniz çok zor.
Virüs alabilirsiniz ve asla siğil almazsınız, bu yüzden enfekte olabilirsiniz ve herhangi bir semptomunuz olmayabilir. Bazı insanlar sadece bir kez siğiller alır ve sonra onları bir daha asla alamazlar. Bazı kişilerde siğiller bir kereden fazla gelişir (tekrar eden).
Eğer genital siğiller alırsanız, bunun eşinizin sizi aldattığını düşünebilirsiniz. Bu kesinlikle doğru değil. Siğillerin ortaya çıkması bazen çok uzun zaman alabilir, bu nedenle sizin veya eşinizin uzun bir süre önce onları almanız mümkündür. Bazen virüs genital siğillere dönmeden önce vücutta aylar hatta yıllar yaşıyor.
Eğlenceli gerçek: Siğillere neden olan ve hiçbir zaman kendi belirtileriniz olmayan HPV tipine sahip olabilirsiniz, ancak STILL bunu başka birine verir. Ve sonra genital siğiller onları gösterebilir. Yani tam olarak ne zaman genital siğiller aldığınızı (ve size verdiğini) bilmek karmaşıktır. Ortağınızla konuşmak, bir doktor veya hemşire yardımcı olabilir.
Kadınlarda HPV genital siğil belirtileri nelerdir?
HPV siğilleri olan çoğu insanın, siğillerden başka hiçbir belirtisi yoktur. HPV genellikle herhangi bir sağlık problemine yol açmadan kendi kendine gider. Siğillere sebep olursa, ortaya çıkmaları aylar sürebilir.
Kadınlarda HPV siğillerinin belirtileri, genital bölgede küçük şişlikler veya çarpma gruplarını içerir. Siğiller, vajinanın içinde veya dışında, anüsün içinde veya etrafında veya servikse görülebilir. Her zaman yumruları göremezsin. Onlar yapabilir
•küçük veya büyük
• ten rengi veya biraz daha koyu
• yükseltilmiş veya düz
• pürüzsüz veya inişli (karnabahar gibi)
Kadınlarda HPV siğilleri uzaklaşabilir, aynı kalabilir veya boyut veya sayıda büyüyebilir. Genellikle ağrısızdırlar. Orada da kaşınık olabilir veya olağandışı vajinal akıntı olabilir.
Genital bölgelerinizde veya etrafınızda siğiller veya kırmızı lekeler varsa, partneriniz HPV veya başka bir CYBH teşhisi konduysa veya partnerinizde siğil varsa, doktorunuza veya hemşirenize başvurun ya da yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinize başvurun. HPV siğillerini genellikle bir göz alarak teşhis edebilirler.
Genital siğillerim var mı?
Genital siğilleriniz varsa sadece bir hemşire veya doktor size kesin bir şekilde söyleyebilir. Eğer cinsel organlarınızda veya anüsünüzde siğiller olduğunu düşünüyorsanız, hemen bir hemşireye veya doktora görünün.
Genital siğillerim olup olmadığını nasıl anlarım?
Genital bölgelerinizde veya çevrenizde siğiller olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir hemşire veya doktor tarafından kontrol edin. Herpes ve sifiliz gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar genital siğil gibi görünebilir ancak farklı tedaviye ihtiyaç duyabilirler.
Aynı zamanda bir siğil olduğunu düşündüğünüz şişlik aslında bir köstebek, deri etiketi, inci penil papül, hemoroid veya diğer cilt durumudur. Doktorunuz veya hemşireniz genellikle darbelere bakar ve teşhis yapar. Bunun için kan testi veya benzeri bir şey yapmanız gerekmez.
Bir sağlık kontrolünden geçtikten sonra, gerçekten zihninizi rahatlatabilir. Ve eğer genital siğilleriniz varsa, o kadar çabuk öğrenirsiniz. Doktorunuza tedavi seçenekleri hakkında konuşabilir ve diğer insanlara nasıl yayılmasını önleyebilirsin.
Genital siğillere nereden bakabilirim?
Genital siğillere doktorunuzun ofisinde, toplum sağlık kliniğinde, sağlık departmanında veya yerel Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinizde kontrol edebilirsiniz.
STD testi genellikle düzenli muayenenizin veya jinekolog muayenenizin bir parçası değildir – bunu sormalısınız. Hemşirenize veya doktorunuza karşı dürüst olun, böylece hangi testlerin sizin için en uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olabilirler. Utanmayın: Doktorunuz sizi yargılamak değil, yargılamak için var.
Genital siğillere nasıl tedavi edilir?
Genital siğiller kendi başlarına gidebilirler, ancak bazen etrafa yapışırlar, büyürler veya sayıca büyürler. Onları çıkarmak için tedavi seçenekleri hakkında bir hemşire veya doktor ile konuşun.
Genital siğillere tedavi yaptırmalı mıyım?
Bu, hemşireniz veya doktorunuzla karar vermek için tamamen size kalmış. Vücudunuzun bağışıklık sistemi, genital siğillere yol açan virüsle savaşabilir ve daha fazla tedavi olmaksızın giderler. Ancak, onlar rahatsız olmayabilir ve başka insanlara geçebilir. Hamileyseniz, doktorunuz veya hemşireniz siğilleri çıkarmak isteyebilir, bu nedenle vajinal doğum sırasında sorun yaratmazlar. Tedavi almak da, siğil geçirdiğiniz kişilere cinsel ilişkiye girme şansınızı azaltır.
Genital siğillerin tedavisi nedir?
Siğiller nerede ve cildinizin ne kadar kapladıklarına bağlı olarak genital siğilleri tedavi etmenin birkaç farklı yolu vardır. Tüm ilaçlar ve prosedürler gibi, bu tedaviler farklı yan etkilere, maliyetlere ve faydalara sahip olabilir. Hangi genital siğillerin tedavi seçeneğinin sizin için en uygun olduğuna karar vermek için doktorunuzla veya hemşirenizle konuşun.
Doktorunuz veya hemşireniz:
• Siğillere uzaklaşmak veya büyümeyi durdurmak için kimyasalları koyun. Genellikle bunu bir haftada bir haftada bir klinikte yaparsınız.
• Birkaç hafta boyunca siğillere sürdüğünüz bir krema için reçete verin.
• Siğilleri dondurun (kriyoterapi).
• Elektrik akımını kullanarak siğilleri yakınız.
• Siğilleri bir bıçak veya tel ve elektrikle (LEEP) çıkarın.
Bu tedavilerden bazıları kulağa korkunç gelebilir, ancak bunların hepsi, herhangi bir semptomu ortadan kaldıran ve onları başkalarına yol açan HPV enfeksiyonunu geçirme şansınızı azaltan siğilleri kaldırarak çalışır. Doktorunuz veya hemşireniz size daha rahat edebilmek için uyuşturan bir ilaç verebilir.
Bu arada, elinizde veya ayaklarınızda bulunan siğillerin tedavisi için tezgah üstü siğil ilaçları, genital siğillerin tedavisinde kullanılmamalıdır.
Genital siğillere neden olan HPV tipleri için bir tedavi olmamasına rağmen, çoğu genital siğil ve bazı kanser türlerini önleyebilecek bir aşı vardır.
Artık siğillere ulaşmadığından emin olmak için tedaviden sonra ne yapabilirim?
Hiçbir şey değil. Genital siğiller tedavi edilebilir, ancak tedavi edilemez. Siğilleri ortadan kaldırıyorsunuz, ancak yine de onlara neden olan virüsünüz var. Virüs bir noktada kendi başına gidebilir, ancak kesin olarak bilmenin bir yolu yoktur. Bazı insanlar tekrar siğil alırlar ve diğerleri olmaz.
Siğillerinizi çıkardıktan sonra:
• Alanı temiz tutun ve çizmeyin.
• Siğillerin bulunduğu bölgeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayınız.
• Rahatsızlık yoksa sevişme.
• Soğuk bir paket, bölgeniz ağrır ya da şiştiğinde kendinizi daha iyi hissetmenize neden olabilir. Yardım etmek için reçetesiz ağrı ilacı alabilirsiniz.
Genital siğillerin alınması veya yayılmasını nasıl önleyebilirim?
Virüse sahip biriyle cinsel ilişkiye girerek cinsel siğiller alırsınız. HPV aşısı almak ve prezervatif kullanmak, genital siğiller alma veya yayma şansınızı azaltmaya yardımcı olur.
Genital siğillerden nasıl kaçınılırım?
İlk olarak, HPV aşısı ile ilgili olarak doktorunuzla konuşun – çoğu aşı markası sizi çoğu genital siğil vakalarına neden olan HPV tiplerine karşı korur. Bu, genital siğiller dahil, HPV ile ilgili problemlerden kaçınmanın en iyi yoludur.
Genital siğiller, vajinal, anal ve oral seks de dahil olmak üzere, sahip olan biriyle cinsel cilt-deri temasıyla yayılır. Bu nedenle, genital siğil ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmanın tek yolu, başka bir kişinin ağzında veya cinsel organında herhangi bir temasın olmamasıdır.
Ancak çoğu insan hayatında bir noktada seks yapar, bu yüzden daha güvenli bir cinsel ilişkiye sahip olmanın bilinmesi önemlidir. Seks yaparken prezervatif ve diş barajları gibi korumayı kullanmak, herhangi bir cinsel yolla bulaşma riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.
Genital veya anüslerinde siğil görürseniz, birisiyle cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilirsiniz, çünkü bunlar en kolay şekilde yayıldıklarında. Ama unutmayın, görünür siğiller olmadığında onları almak ya da yaymak mümkündür, bu yüzden her şey tamam gibi gözükse bile prezervatif ve diş barajları kullanmak önemlidir.
Genital siğil testi olmasa da, bir doktor veya hemşire ile rutin kontrollerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırmak, kendinizi sağlıklı tutmanın bir parçasıdır.
Genital siğillerin yayılmasını nasıl önleyebilirim?
Genital siğilleriniz olduğunu fark ederseniz, çıldırmamaya çalışın. Ortaklarınıza yayılmasını engelleyebileceğiniz birkaç yol vardır.
• Ortağınızı HPV aşısı hakkında bir doktor veya hemşire ile konuşmaya teşvik edin. Çoğu marka, çoğu genital siğil vakalarına neden olan virüs türlerine karşı koruyabilir.
• Her zaman oral, anal ve vajinal seks sırasında prezervatif ve diş barajları kullanın.
• Prezervatifle bile görünür siğilleriniz olduğunda seks yapmayın. Prezervatifin kapamadığı yerlerde siğiller olabilir.
•Sigara içmeyi bırak. Sigara içiyorsanız, sigara içmeyenlerden daha büyük siğillere sahip olabilirsiniz ve sigara içiyorsanız siğillerin geri gelmesi daha olasıdır.
• Cinsel ortaklarınıza cinsel ilişkiden önce genital siğilleriniz olduğunu her zaman söyleyin, böylece onların yayılmasını önlemek için birlikte çalışabilirsiniz.
Eşim ile genital siğiller hakkında nasıl konuşabilirim?
Birisinin cinsel yolla bulaşan birine sahip olduğunu söylemek zor olabilir, ancak genital siğiller yaygındır ve ciddi sağlık sorunlarına yol açmazlar. Bu yüzden fazla utanma ya da bu konuda stresli olmamaya çalışın.
Bir iş ortağıyla STD hakkında konuşmanın tek yolu yoktur, ancak yardımcı olabilecek bazı temel ipuçları şunlardır:
•Sakin kalın ve devam edin. Birçok insanın genital siğilleri var ve bunların çoğu ilişkide. Çoğu çift için genital siğillere sahip olmak çok da önemli değil. Sessiz ve olumlu bir tavırla sohbete girmeye çalışın. Genital siğillere sahip olmak sadece bir sağlık meselesidir – bir insan olarak sizinle ilgili hiçbir şey söylemez.
• İki yönlü bir konuşma yapın. STD’lerin süper yaygın olduğunu unutmayın, kim bilir? Eşinizin de genital siğilleri olabilir. Bu yüzden, daha önce test edilmiş olup olmadıklarını veya daha önce bir CYB geçirip geçirmediklerini sorarak işe başlayın.
• Gerçekleri bilin. Orada STD’ler hakkında bir sürü yanlış bilgi var, bu yüzden gerçekleri okuyun ve rekoru düzeltmeye hazır olun. Partnerinize cinsel ilişki sırasında genital siğillerin geçmesini önlemek için yollar olduğunu bildirin. Ayrıca, genital siğillerin tehlikeli olmadığına ve kansere veya başka ciddi sağlık sorunlarına neden olmadıklarını da hatırlatabilirsiniz.
• Zamanlamayı düşünün. Dikkatinizin dağılmayacağı veya kesintiye uğramadığınız bir zaman seçin ve özel ve rahat bir şekilde konuşabileceğiniz bir yer bulun. Eğer gergin iseniz, önce bir arkadaşınızla konuşabilirsiniz ya da kendiniz konuşarak pratik yapabilirsiniz. Kulağa aptalca geliyor, ancak kelimeleri yüksek sesle söyleyerek, ne söylemek istediğinizi bilmenizde yardımcı olabilir ve eşinizle konuştuğunuzda kendinden daha emin hissedebilirsiniz.
•Önce güvenlik. Ortağınızın size zarar verebileceğinden korkuyorsanız, insanlara kendisinin güvende olmayabileceğini söyleyin. Muhtemelen bir e-posta, metin veya telefon görüşmesiyle daha iyi durumda olursunuz. 1-800-799-SAFE numaralı telefonu arayın ya da tehlikede olabileceğinizi düşünüyorsanız yardım için Ulusal Aile İçi Şiddet Hattı hattına bakın.
Peki … eşinize bu genital siğiller hakkında bilgi vermek için iyi bir zaman ne zamandır? Taktığınız ilk kez onu getirmeniz gerekmeyebilir, ancak seks yapmadan önce onlara haber vermelisiniz. Böylece ilişki o yola doğru ilerlediğinde ve kişiye güvenebileceğinizi hissettiğinizde, bu muhtemelen iyi bir zamandır.
İş ortağının nasıl tepki vereceği konusunda endişelenmek normaldir. Ve bunun etrafında hiçbir yolu yoktur: Bazı insanlar çıldırmış olabilir. Eğer bu olursa, sakin kalmaya çalışın ve genital siğillerin yayılmasını önlemek için tüm yollardan bahsedin. Ortağına haberleri işlemek için biraz zaman ve alan vermeniz gerekebilir, bu normaldir. Ve birçok insan genital siğillerin yaygın olduğunu ve büyük bir şey olmadığını bilir.
Eşinizle konuştuğunuzda suçlama oyununu oynamaya çalışmayın. Biriniz ilişki sırasında ilk defa genital siğiller alırsa, bu otomatik olarak birisinin aldattığı veya birinizin diğerinden aldığın anlamına gelmez. Siğiller enfeksiyonu aldıktan sonra ortaya çıkmaları haftalar, aylar veya daha uzun sürebilir. Bu yüzden, birilerinin bunları ne zaman ve nerede aldığını söylemek genellikle çok zordur. En önemli şey, ikinizin de kontrol edildiğidir. Eğer sadece bir tanenizde genital siğiller varsa, bunları nasıl önleyebileceğiniz hakkında konuşun. Geçmiş ortaklarına da söyle, böylece kontrol edilebilirler.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *