Migren nedir ? Migren Belirtileri Nelerdir? Migren Nasıl Tedavi Edilir

Bel Soğukluğu (Gonore ) Nedir Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi.
Bel Soğukluğu (Gonore ) Nedir Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi.
September 7, 2019

Migren nedir ? Migren Belirtileri Nelerdir? Migren Nasıl Tedavi Edilir

Migren nedir ? Migren Belirtileri Nelerdir? Migren Nasıl Tedavi Edilir

Çoğu insan yaşadığı acı belirtilerin migren olduğunun farkında dahi değildir. Bu yazı yaşadıklarınızın migren olduğunu ya da olmadığını anlamanız bir kılavuzdur.
Migrenleri önlemek için yeni bir ilaç sınıfının ilki yakın bir zamanda onaylandı. Aimovig adı verilen ilaç, şiddetli olarak etkilenenler arasında migren sıklığını azaltır, ancak ilaç nadiren bu atakları nadiren önler. Bir uzman, “ilerlemiş ama değil, her derde deva” olarak adlandırdı. Migren, 50 yaşın altındaki insanlar arasında, epilepsi, felç ve kronik sırt ağrısını atlatan, dünyadaki en rahatsız edici nörolojik hastalıktır. Yine de migren olan çoğu kişi bunu anlamaz ya da belirtilerini bir doktora bildirmez.

Migreniniz  varsa nasıl anlarsınız..

Migrenler sadece baş ağrısı değildir. Hastalar, her biri dört ila 72 saat süren en az beş atak geçirdiyse teşhis edilir. Her bir atak, aşağıdaki semptomlardan en az ikisini içermelidir: 
Baş ağrısını orta ve şiddetli olan ağrıyla aktivite ile kötüleşir ve sadece başın sadece bir tarafındadır. Ayrıca, migren atağı geçiren bir kişi mide bulantısı ya da ses ya da gürültüden nefret eder.

Auras’tan ne haber? Migrenin bir parçası mı?

Bazen, ama her zaman değil. Migren hastalarının yaklaşık yüzde 20’si baş ağrısından önce bir aura alır. Auras görüş bozukluğunu içerir. İnsanlar sivri farlar görüyor ya da görsel alanlarında kör noktalar vardır. Ama ovalar başka şekillerde de olabilir: vücudun bazı kısımlarında iğneleyici iğneler, konuşma bozuklukları, ses çarpıtmaları. Bazıları baş ağrısız veya sadece hafif bir baş ağrısına neden olur. Auras aslında beynin farklı bölgelerini migrenden daha fazla içerir ve neden migren baş ağrısına bağlı olduklarını açık değildir.

Migrenler ne kadar yaygındır?

Genellikle ergenlik veya genç erişkinlik döneminde başlasalar bile çocukluk döneminde başlayabilirler. Dünyada yaklaşık beş kadından birini vururlar; 16 erkekten biri  ve 11 çocuktan biri. Dört hane halkından biri migrenli en az bir üyeye sahiptir. Durum, genetik ve çevresel faktörlerin birleşiminden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Bir kişinin migreni geliştirme olasılığını azaltmak için yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Neden erkeklerden daha fazla kadın migren alır? Hormonlar yüzünden mi?

Muhtemelen, ama kimse kesin olarak bilmiyor. Östrojen – menopoz öncesi kadınlarda bol bulunan ve erkeklerde çok daha az miktarda bulunan hormon – migrenlerde tek faktör olmasa da, önemli bir faktördür. Östrojen düzeyleri ergenlik döneminde, adetlerde, hamileliğin ilk üç ayında ve menopoz öncesindeki yıllarda değiştiğinde migren atakları daha sık ve şiddetli görünmektedir.
Neden hastalar ve doktorlar çoğu zaman kişinin baş ağrılarının migren olduğunu fark etmiyor?

Sıklıkla baş ağrılarının gerginlik, stres veya dehidrasyondan kaynaklandığını ya da “sinüs baş ağrıları” olduklarını düşünürler. Dartmouth Koleji’nde nöroloji profesörü Dr. Stewart Tepper, “Sinüs baş ağrıları Madison Bulvarı’nın bir buluşudur” dedi. “Avrupa’ya giderseniz, ne hakkında konuştuğunuzu bilmiyorlar.”
Baş ağrısına eşlik eden burun akıntısı ve yırtılma gözlerinin migren semptomları olabileceğini söyledi. Bir çalışmada, kendinden bildirilen sinüs baş ağrıları olan hastaların% 88’i veya sinüs baş ağrısının hekim tanısı aslında migreni geçiriyordu.

Misdiagnoses boldur. Başka bir çalışmada, bir hastanın baş ağrılarını migren dışında bir şey olarak teşhis eden birincil bakım sağlayıcıları genellikle yanlıştır.
Kronik migreni olan hastalar bile, ayda en az 15 günü baş ağrısı olarak tanımlanmış olsa bile, genellikle doğru bir şekilde teşhis edilmemektedir. Büyük bir çalışma, kronik migrenli kişilerin sadece yüzde 4,5’inin doktorlarına semptomları hakkında konuştuğunu, doğru bir tanı aldığını ve uygun bakım aldığını bulmuştur.

Migrenlerin tedavisinde ne işe yarıyor ?

Aspirin ve ibuprofen gibi over-the-counter ağrı kesiciler genellikle işe yaramaz. Sinüs ilaçları da işe yaramaz olma eğilimindedir. Ve hiçbir tedavi, migrenleri her zaman önler. Hastalar genellikle migren şiddetini ve süresini kısaltmaya yardımcı olan bir ilaç veya cihaz kombinasyonu bulurlar.
Seçenekler, hastaların yaklaşık yüzde 60’ına yardımcı olan bir ilaç sınıfı, triptanlar içerir. 

Cihazlar alnına bir gergedan boynuzu gibi yapışan ve elektrik darbeleri cildin altındaki bir sinyale ileten Cefaly içerir. Boyunda tutulur ve orada bir sinyale elektrik sinyalleri iletir.
Bazı hastalara yardımcı olan başka bir cihaz da Spring TMS’dir. Kafanın arkasında tutulur. Hastalar bir düğmeye basar ve beyine hızlı bir manyetik atım gönderir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *